Oblečení, drogerie i hračky. Facebooková skupina dobrovolníků otevřela v centru Liberce šatník nejen pro uprchlíky

18. březen 2022 13:45

Malá prodejna v libereckém obchodním centru Forum se vstupem z Jánské ulice se 11. března 2022 proměnila v dobročinný šatník. Chodí tam zejména ukrajinské ženy s dětmi vybrat si oblečení, některé tam pak i zůstávají a pomáhají s tříděním dovezeného šatstva, nebo při komunikaci s dalšími ženami z Ukrajiny.

Šatník provozuje facebooková skupina Dobrovolníci pomáhají v Libereckém kraji, kterou ještě v době „covidové“ založila naše bývalá kolegyně, redaktorka Lucie Fürstová. „Vypadá to možná trochu jako chaos. Je to hrozný fofr, z jedné strany lidé věci vybírají, z druhé přinášejí a my se to snažíme nějak třídit," řekla Lucie České tiskové kanceláři necelý týden po otevření šatníku.

Prostory dobrovolníkům zdarma věnovalo obchodní centrum a podle Lucie Fürstové velký zájem o oděvy nečekali. Tomu odpovídal i první den, kdy přišlo do deseti lidí. „Neměli jsme žádné letáky, nic, ale oni si to mezi sebou řekli nebo přečetli na naší facebookové skupině a v neděli už přišlo skoro 100 lidí a pořád to stoupá. V úterý (15. března) už tu bylo téměř 150 lidí," dodala.

Čtěte také

Ukrajinským uprchlíkům, ale i dalším lidem v nouzi, kteří do prodejny přijdou, dobrovolníci nabízejí věci získané od dárců. Berou ale od nich jen to, co by si oni sami vzali na sebe. „Je nám nepříjemné dávat lidem, kteří přišli z civilizovaného světa, věci, které by tady lidé vyhodili. Snažíme se, aby to mělo nějakou úroveň, abychom nenabízeli špinavé, potrhané věci," uvedla další z dobrovolnic, Petra Froese. Podle ní je potřeba, co se týče šatstva, prakticky vše.

Dárci do šatníku nosí i kosmetiku a hračky pro děti. V šatníku je sice stanovený limit pět věcí na zákazníka, podle Froese to ale málokdy kontrolují. „To se nedá zvládat, my vybalujeme, třídíme, ptáme se lidí, když to jde, zda něco nepotřebují," uvedla.

Na nedostatek dobrovolníků, kteří zajišťují chod šatníku, si ale podle ní nemohou stěžovat. Občas se dokonce stane, že někdo z dárců přinese nejen věci, ale pak tam i zůstane. Pomáhat chtějí i ukrajinské ženy. „Jsou úplně skvělé. Když si něco odnesou, tak se často i stydí. Je jim to nepříjemné, děkují a říkají, zda mohou nějak pomoci," řekla Froese.

Ukrajinky pomáhají nejen se tříděním zboží, ale i při dorozumívání. „Máme tady třeba jednu paní, která přišla v pondělí, vzala si oblečení a nabídla se, že bude pravidelně chodit, dokud si nenajde práci," uvedla Froese.

Podle Lucie Fürstové do šatníku přišly i ukrajinské ženy, které navenek vypadaly, že nic nepotřebují, protože měly třeba drahou kabelku, čemuž se některé dobrovolnice podivovaly. „Říkala jsem jim ale, že kdybych já utíkala před raketami, tak si také vezmu kabelku, na kterou jsme dlouho šetřila. To je dámská záležitost. Vzaly si sebou do ruky to nejlepší, co mohly, a víc nemají," dodala.

autor: reČRoL | zdroj: ČTK
Spustit audio