Na návštěvě u sousedů aneb Jak se žije v Sasku
V Seriálu týdne se podíváme, jak se žije u našich německých sousedů. Tedy ve svobodném státu Sasko, se kterým máme společnou hranici. Jaké tam jsou mzdy, odvody, důchody nebo dávky pro samoživitele?
Čtěte také
Do Žitavy vyrazil náš redaktor pro Německo Petr Kumpfe, aby se na to všechno zeptal šéfa tamní Obchodní a hospodářské komory Jiřího Zahradníka. A začal tím, proč se vlastně Sasku říká svobodný stát.
Ptal se také na to, jak se mají tamní zaměstnanci a jestli se tam Čechům z příhraničí stále vyplatí jezdit za prací. Zajímalo ho také, jaké je Sasko pro podnikatele. Obchodní a hospodářská komora v Žitavě spravuje zhruba 44 procent území Saska a má zhruba 98 tisíc členů. Řemeslníci jsou sdružení v Řemeslné komoře, která má zhruba 36 tisíc členů. Členství v těchto komorách je v Německu povinné.
A jak moc blízko skutečnosti je v Sasku častá česká představa o německých důchodcích, kteří mají velkou penzi, můžou nakupovat všechno a důchod tráví někde na Mallorce?
A přiblíží také, jak se v Sasku žije lidem, kteří můžou pracovat jen částečně; jako jsou studenti nebo svobodné matky, nebo třeba nepracují vůbec.
Související
-
Žitava známá neznámá. V čem může být německé město u hranic pro Čechy atraktivní?
Jezdíte do Žitavy na nákupy? Co dalšího toto město a jeho okolí nabízí? Moderátor Petr Kumpfe se ptal Dagmar Hrehové z Turistického infocentra v Žitavě.
-
Setkání u mikrofonu Pavla Petra s Petrem Kumpfem: Na cestě po Žitavské úzkokolejce
V tomto vydání pořadu Setkání u mikrofonu budeme cestovat. Ne zase tak daleko, ale za hranice se určitě vydáme, stačí k tomu slabá půlhodinka cesty.
-
K moři za 9 eur. Cestu vlakem ze Žitavy až k Baltu vyzkoušela naše redaktorka
Hitem léta 2022 u našich německých sousedů je celoměsíční jízdenka za 9 eur. Na prázdninovou cestu se vydala redaktorka Ivana Bernáthová.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka