Žitava známá neznámá. V čem může být německé město u hranic a jeho okolí pro Čechy atraktivní?

12. červenec 2023, aktualizováno

Žitava leží přímo u hranic, mnoho lidí z příhraničí tam proto jezdí na nákupy, nebo na rodinné výlety známou parní úzkokolejkou. Co dalšího ale toto německé městečko a jeho okolí nabízí? Nový moderátor pořadu Setkání u mikrofonu Petr Kumpfe se ptal Dagmar Hrehové, české pendlerky, která pracuje v Turistickém informačním centru v Žitavě.

Čtěte také

V rozhovoru se dozvíte nejen o českých historických stopách na Žitavsku, o tamních postních plátnech i neobvyklé atrakci na věži jedoho z žitavských kostelů, ale i třeba o tamní zoologické zahradě, a to nejen o té s živými zvířaty, ale i té s faunou vysochanou z pískovce.

Dagmar Hrehová také prozradila, kde se v Žitavě a okolí můžete vykoupat. A je toho opravdu hodně, od koupacích areálů až po umělá jezera, která jsou, stejně jako hrádecká Kristýna, zatopenými doly.

Samozřejmě nechybí ani praktické informace k cestování žitavskou úzkokolejkou s návštěvou gotického hradu Ojbín, včetně tipu na kulturní akce, které se tam konají. Petr Kumpfe se zeptal také na možnosti výletů do Žitavských hor, a to jak pro pěší, tak i pro cyklisty, nebo třeba i pro maminky s kočárky či hendikepované. Poslechněte si záznam rozhovoru.

autoři: Petr Kumpfe , reČRoL
Spustit audio

Související