Masopustní křehotiny

12. únor 2021

Když masopustní období vrcholí, přichází posledních pár dnů zábav a veselí, kdy se hodí nejen zabijačkové dobroty, ale také nějaké pečivo. V dobách našich babiček se pekly třeba masopustní křehotiny, vyzkoušíme je s Vladimírou Jakouběovou.

Masopustní křehotiny 

20 dkg hladké mouky
2 dkg másla
3–5 žloutků
lžíce rumu
špetka soli
sádlo na smažení

Na vál prosejeme mouku, rozdrobíme do ní máslo, přidáme sůl, žloutky a rum zaděláme těsto tak tuhé, aby nebylo potřeba podsypávat moukou. Těsto tence vyválíme a vykrájíme z něho čtverečky 4x4 cm. Nožem na povrchu každého čtverečku uděláme 3 řezy. Přikryjeme ubrouskem, aby neztvrdly. Vezmeme jeden čtvereček po druhém a smažíme v rozpáleném tuku. Když zčervenají, obrátíme je. Necháme na ubrousku okapat. Potom je pocukrujeme a navlékáme na provázek.

Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.