Linka důvěry v Liberci oslavila 30 let. Komu pomáhá a jak
Linka důvěry pomáhá lidem v krizi nepřetržitě. Za 30 let přijali pracovníci libereckého pracoviště přes 150 tisíc volajících, to je v průměru 5 000 kontaktů ročně. Služba je k dispozici prostřednictvím telefonu nebo e-mailu. Pokud je problém závažnějšího charakteru, odkazují její pracovníci na některou z bezplatných odborných poraden.
Čtěte také
Lidem s akutními problémy slouží liberecká Linka důvěra od roku 1992. Kromě posledních let, kdy v mnoha lidech spustily obavy o zdraví, úzkosti a strach koronavirová krize a následný válečný konflikt na Ukrajině, se lidé na linku důvěry obracejí hlavně kvůli existenčním problémům, například ztrátě zaměstnání, nebo dluhům.
Následovala problematika sociální a zdravotní, například když lidé řešili konkrétní dopady nějaké nemoci, která se promítla na jejich psychice, nebo si nevěděli rady, na co mají nárok z oblasti sociální pomoci.
Další skupina lidí, to už ale v menším počtu, se na linku obracela kvůli problémům z oblasti domácího násilí, nebo různých závislostí. Mezi volající patřili podle informací Linky důvěry i lidé, kteří trpí syndromem týraného nebo zneužívaného dítěte. Nejčastěji volají lidé mezi 30. až 50. rokem a spíše ženy.
Samotné poradenství je bezplatné, telefonáty ale jsou zpoplatněné. Čísla jsou 485 177 177 nebo 606 450 044 fungují nonstop, poradí i prostřednictvím emailu pomoc@linka-duvery.cz. Poradenství provádějí lidé, kteří prošli odborným výcvikem v krizovém poradenství.
Lidem v nesnázích pomáhají i další linky
Důležitá je hlavně Linka bezpečí pro děti, kde se děti mohou svěřovat jak s problémy ve škole, se šikanou, špatnými známkami, s rozvodem rodičů, nebo sexuální orientací. Linka je bezplatná, na čísle 116 11.
Především seniorům slouží Linka krizové pomoci. Volat mohou například, když jsou vystaveni psychickému, nebo fyzickému násilí, obtěžují je takzvaní šmejdi, když nezvládají péči o svého blízkého, nevycházejí s dětmi, nebo se prostě cítí osamocení či bezradní.
Linky jsou anonymní, takže lidé, jak dospělí, tak děti, se nemusejí při předestření svého problému nikomu představovat.
Související
-
Seniorská ombudsmanka: Být ještě alespoň trochu nápomocná
Liberecká ombudsmanka Anna Vereščáková nám přiblíží nejčastější případy, se kterými se senioři obracejí o pomoc. Dotkneme se finanční tísně, samoty a mezilidských vztahů.
-
S psychologem: Válka rozděluje lidi na popírače, panikáře a realisty. Jak si udržet zdravý rozum?
Obavy z covidové epidemie se změnily ve strach z války, který má dopad na psychiku, zejména starších lidí a dětí. Hostem Dopoledne pod Ještědem byl psycholog Petr Moos.
-
Doba covidová ukázala, že žít sám není ideální, říká majitelka online seznamky Kristýna Mertlová
Na to, aby se člověk necítil sám, někomu postačí partner na turistické výlety, návštěvu divadla a sdílení radostí i strastí. Někdo ale hledá lásku na celý život.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Děti, které chtějí být sériovými vrahy. Výchovné ústavy nemají jak pracovat s extrémními případy
-
Ubrat Mlsnovi, přidat neziskovkám. Piráti chtějí vyčlenit v rozpočtu na boj s korupcí extra 8 milionů
-
Trestat bezdomovce? Ten nápad je odtržený od reality, kritizuje Hrabu výzkumnice
-
To nejtěžší je začít a udělat první krok. Problémy lze vždycky řešit, říká předseda litvínovského ekospolku