Lidem v nouzi pomáhá v Liberci sehnat byt městská agentura. Výhody má i pro pronajímatele

24. červen 2024 12:35

Chtějí sehnat bydlení, na běžně dostupné byty ale nedosáhnou. Takovým lidem v krajském městě pomáhá Liberecká nájemní agentura. Daří se jí? A jak vlastně taková služba funguje? Zjišťovala redaktorka Kateřina Hartmanová.

Čtěte také

Už více než deset bytů sehnala za čtvrt roku své činnosti pro lidi v bytové nouzi městská nájemní agentura v Liberci. Cílem tříletého projektu je přitom získat k tomuto účelu zhruba dvě desítky nemovitostí.

Služba je určená lidem, kteří kvůli svým příjmům nemají nárok na sociální bydlení, ale zároveň mají problém najít vhodné bydlení na volném trhu. Majitelům bytů agentura naopak garantuje včasné placení nájmu a zajišťuje i případné opravy.

Manželé Dita a Štefan Šipošovi získali bydlení přes Libereckou nájemní agenturu, která letos začala fungovat. Sehnat bydlení na běžném trhu je pro rodinu komplikované, protože všichni mají nějaký handicap.

„Mnoho lidí dneska nezajímá, jestli máte peníze, ale vidí postižené lidi, tak z čeho to budou platit, jak to budou platit? To je asi hlavní problém,“ vysvětluje Dita Šipošová.

Liberecká nájemní agentura nabízí bydlení lidem, kteří na běžné byty nedosáhnou. „Všichni naši klienti mají bytovou nouzi, nebo jsou nějakým způsobem handicapováni,“ říká koordinátorka projektu Helena Krčmářová.

Cena nabízených bytů je taky nižší než u těch z běžného trhu. Podle náměstka primátora města Jana Hrušky z Pirátů tržní nájemné v Liberci osciluje kolem 230 korun za metr čtverečný, byty z agentury jsou zhruba 20 procent pod touto cenou.

Agentuře byty pronajímají další lidé. Díky službě ale nemusí mít s pronájmem žádné starosti. „Pro mě je výhoda, že se o to nestarám. Pronajímal jsem předtím byt tři roky s tržním nájemným, ale jelikož už nebydlím v Liberci, tak to pro mě bylo časově komplikované, když se měnili nájemníci; přepis energií, předávací protokoly, kontrola bytu a tak dále. Tak jsem takhle využil služby města Liberce,“ popisuje majitel jednoho z nabízených bytů Radek Felcman.

Další výhodou je garance platby nájemného. „Majitelé s námi uzavírají smlouvu o poskytnutí bytu na jeden rok. Po ten rok majiteli garantuje nájem v plné výši, bez ohledu na to, jestli nám nájemník platí, nebo neplatí, jestli je byt obsazený, nebo neobsazený,“ dodává Helena Krčmářová.

V pilotním tříletém projektu chce město získat celkem 18 bytů. Aktuálně už jich má víc než 10. Podle náměstka Hrušky je o ně velký zájem.

Spustit audio

Související