Řada škol v Libereckém kraji nemá vhodné únikové východy, odhalila kontrola bezpečnosti
Liberecký kraj chce zlepšit bezpečnost ve školách. Loňské bezpečnostní audity totiž odhalily, že ne všechny školy mají dobře nastavený systém pro případ ozbrojeného útoku. Na bezpečností opatření teď kraj vyčlenil další 3 miliony korun.
Bezpečnostní plány se vloni zpracovávaly pro 30 škol. Jde o manuál, který srozumitelně popisuje, co mají zaměstnanci školy a žáci dělat, když do budovy vnikne ozbrojený útočník nebo jiná problematická osoba.
Kromě toho vloni vypsal Liberecký kraj nový dotační program na bezpečnostní audity. Ty zase ukázaly, jaká konkrétní opatření by daná škola měla v rámci zajištění bezpečnosti udělat. Jak se ukázalo, neměla bezpečnostní audity zhruba třetina škol v kraji.
Co audity odhalily
„Často nejsou vhodné únikové východy, ale i třeba, aby měli jeden klíč, aby nebyly takové ty svazky klíčů, kde hledáme, od kterých dveří ten klíč je. Aby fungovaly školní rozhlasy, whatsappové skupiny, je to i v nastavení kamerových systémů, aby tam byla možnost záznamu. Ne ve všech školách tahle možnost byla,“ shrnula největší nalezené slabiny krajská radní Jitka Skalická ze Starostů pro Liberecký kraj.
Pozornost je podle ní třeba věnovat také zamykání tříd. Ve většině případů se dveře ve školách otevírají na chodbu. To znamená, že kdyby se ve třídě chtěli žáci s učitelem zabarikádovat, tak jim to nepomůže, protože útočník si dveře z chodby snadno otevře. Nejdůležitější ale podle Skalické je, aby vstupy do škol byly jen na čipy. S tím souvisí i další věci.
„Když zkusíte pro někoho do školy jít, jestli vás na zazvonění pustí, nebo jestli pro vás přijdou. Jestli když odcházíte z té školy, tak jestli vás dovedou až ke vstupním dveřím, nebo jestli vás nechají tou školou odejít bez toho, aniž by dohlédli, že skutečně odcházíte,“ uvedla Jitka Skalická.
Jak zlepšit zabezpečení škol
Ve školách by měly být pravidelné nácviky na použití únikových tras, ale i praktické ukázky toho, jak se chovat v momentě, kdy se přes všechna opatření do školy dostane někdo ozbrojený. Tyto semináře zajišťuje Liberecký kraj ve spolupráci s policií a mezi školami je o ně obrovský zájem.
Pokračovat by se mělo také ve zpracování bezpečnostních plánů pro školy, které ho ještě nemají. Nejde ale jen o školy, bezpečnostní plány mají mít také pedagogická centra, dětské domovy nebo pedagogicko-psychologické poradny. Liberecký kraj na to pro následující dva roky vyčlenil 3 miliony korun.
Související
-
Soud osvobodil čtyři bývalé dozorce z věznice Rýnovice, kteří podle obžaloby fyzicky napadli vězně
Čtyři bývalí dozorci z věznice Rýnovice nespáchali trestný čin, když fyzicky napadli jednoho z vězňů. Jablonecký okresní soud je proto v opakovaném řízení osvobodil.
-
Přestupkové oddělení liberecké městské policie je opět v budově Uranu
Do zrekonstruované úřednické budovy Uran v Liberci se vrátilo přestupkové oddělení městské policie. IDočasně sídlilo v budově Nového magistrátu ve Frýdlantské ulici.
-
Útok nožem v Hradci Králové. Zemřely dvě prodavačky
Policie zadržela muže podezřelého z útoku nožem na několik lidí v jednom z obchodů v Hradci Králové. Útok se stal dnes ráno. Na místě jsou dva mrtví.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Prezident Pavel je na Ukrajině. Z Oděsy míří do Kyjeva
-
Za prací univerzitního vedení si stojím. Postup při odměnách nebyl neobvyklý, říká rektorka Králíčková
-
Fyzioterapeut: Dělat dva vrcholové sporty jako Ledecká je ojedinělé. U lyžování jsou zranění častější
-
Česko není montovnou zbraní Evropy. Naše firmy mají světovou úroveň, říká Špicar