Kdo a kdy má nárok na příspěvek na bydlení? Pomůže webová kalkulačka
Lidé si nové můžou na internetu spočítat, zda mají nárok na zvýšené doplatky za bydlení. Ty nedávno schválila Poslanecká sněmovna a cílí hlavně na domácnosti s nejnižšími příjmy postižené náhle vysokými účty za energie.
Úřad práce vydal novou kalkulačku pro zájemce o navýšené doplatky na bydlení, které jsou určené domácnostem s nejnižšími příjmy a na základě nedávného usnesení Parlamentu aktuálně vzrostly kvůli vysokým cenám energií.
Čtěte také
Kalkulačka je na webu energetickyprispevek.cz. Zájemci vyplní základní údaje jako je počet členů domácnosti nebo celkový příjem za posledního čtvrt roku. Uvádí se také forma bydlení a vytápění a součet ostatních nákladů na živobytí. Úřad práce upozorňuje, že kalkulačka je zjednodušená a orientační, a nezakládá nárok na výplatu dávky ani její výši. Čeká se také, až zákon vyjde ve sbírce. Teprve pak se mohou dávky začít vyplácet, a to zpětně, od ledna 2022.
Lidé si o příspěvek mohou přes stejný web požádat už nyní. Po vyplnění kalkulačky aplikace vypočte orientační částku, a zároveň nabídne odkaz k vyplnění žádosti. To je pak možné buď klasicky na vytištěný vzorový dokument, nebo je možnost podání online. Všechny podmínky jsou na webu detailně popsané a nechybí ani video návod.
O dávky na bydlení si nežádá ani zdaleka tolik lidí, kolik jich na ně má nárok. Mnohdy se stydí požádat. „Mezi seniory je to až 80 % lidí, kteří by na tu dávku měli nárok, mohli by čerpat až kolem 1 000 korun, ale nečerpají. Mezi rodinami je to asi 50 % lidí, kteří dávku nečerpají. A to mluvím o lidech, kteří by na to měli nárok už v loňském roce,“ upřesnil Vít Lesák z Platformy pro sociální bydlení.
Zástupci neziskových organizací krok vlády chválí. V roce 2021 pobíralo doplatky na bydlení asi sto tisíc domácností. Úřady práce vyplatily za celý rok přes 6 miliard korun.
Podstatnou podmínkou pobírání zvýšených doplatků na bydlení ale je, že lidé nesmí odebírat energie od takzvaných dodavatelů poslední instance. Jak Innogy, tak ČEZ evidují posledních zhruba pět procent lidí, kteří nijak nereagovali na výzvy k zavedení řádné smlouvy. Podle mluvčí společnosti E:ON Martiny Slavíkové část z nich tvoří i skupina zranitelných zákazníků, obvykle staršího věku, z nichž někteří ani nemusí vědět, že v režimu DPI jsou, natož aby si dokázali sami pomoci s řešením. I proto se distributoři snaží jít často opravdu dveře od dveří. Na změnu lidé mají poslední tři měsíce.
Související
-
Jablonecká dopravní vytvořila kvůli rychlému šíření omikronu krizovou variantu zajištění MHD
V případě nedostatku řidičů autobusů by v Jablonci nastalo omezení dopravy. Autobusy by v pracovní dny jezdily v intervalu 30 minut. Současný interval je 15 minut.
-
Některým obyvatelům Nového Boru od února zdraží teplo o zhruba 80 procent
Obyvatelé Nového Boru napojení na městské vytápění se musejí od února připravit na výrazné zvýšení záloh za teplo. Nový rozpis dostanou v těchto dnech.
-
Dobře zabydlená jurta a téměř potravinová soběstačnost. V Huntířově tak žije rodina s pěti dětmi
Byt v paneláku vyměnili za jurtu uprostřed luk a pastvin. Mongolská stavba byla nejprve hodně jednoduchá, po deseti letech je už ale plně vybavená pro rodinu s dětmi.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Šlerka: Nebezpečný telegram? Takto to říct nelze, v Rusku je to zdroj necenzurovaných informací
-
Síkela je úporný vyjednavač. Dotahování do konce je u eurokomisaře důležité, hodnotí ministr Dvořák
-
Apple představil nové hodinky i iPhone. ‚Přijde posun ve výdrži baterie,‘ říká šéfredaktor Dotekománie
-
Pitva běluhy přezdívané ‚ruský špion‘ neprokázala cizí zavinění. Hvaldimir měl v tlamě zapíchnutý klacek