Letadlo Zlín 226 Trenér z roku 1957 a stoletá svářečka triodyna. Novinky, které na sezonu chystá Jizerskohorské technické muzeum v Bílém Potoce

15. březen 2023

Osm metrů na délku, dva metry na výšku a rozpětí deset metrů má nový exponát Jizerskohorského muzea v Bílém Potoce. Pokud tipujete, že jde o letadlo, máte pravdu. Nejen éro, ale také stoletou svářečku si s majitelem muzea Pavlem Šerclem prohlédl redaktor Jaroslav Hoření.

Do květnového začátku sezony chtějí v Jizerskohorském technickém muzeu stihnout i další novinku: Umyvadla na toaletách. Ta totiž dříve v textilce, kde muzeum sídlí, vůbec nebyla.

V Jizerskohorském technickém muzeu natáčel redaktor Jaroslav Hoření, poslechněte si reportáž.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.