Jizerskohorské podzemí ukrývalo jeden ze zásadních nálezů industriální archeologie, říká objevitel
V údolích pod vrcholky Jizerských hor se tradují legendy o zahrabaných tancích, motorkách či parních strojích. V Bílém Potoce se teď náhodou podařilo objevit část parního stroje. Náš redaktor se vydal zjistit podrobnosti.
Při terénních pracích na místě bývalé Clam-Gallasovské parní pily v Bílém Potoce se potvrdily zvěsti o zahrabaném parním stroji. Nalezený kotel, který byl 60 let pod zemí, je už na dvoře Jizerskohorského technického muzea, kam se vydal redaktor Jaroslav Hoření za majitelem muzea a nezávislým starostou Bílého Potoka Pavlem Šerclem. Poslechněte si reportáž.
Nalezený parní stroj ale není tím hlavním parním strojem, který poháněl pilu. A tak se Pavel Šercl spolu s Ivanem Rousem ze Severočeského muzea v Liberci připravují na další výzkum v místě bývalé pily v Bílém Potoce pod Smrkem a my to budeme sledovat.
Související
-
„MacGyver“ z Bílého Potoka vyrábí tkalouny na muzejních exponátech
Domácí výroba roušek, přináší i řadu problémů a neobvyklých řešení. V Bílém Potoce vyřešili nedostatek tkalounů spuštěním exponátů v Jizerskohorském technickém muzeu.
-
Hon na ponorku U206 Reichenberg: Badatelé chtějí být u toho, tak musí trénovat. Třeba v bazénu
Badatelé Ivan Rous a Pavel Šercl se letos plánují podívat za ponorkou, potopenou za 2. světové války v Biskajském zálivu. Zastihli jsme je na tréninku v libereckém bazénu.
-
Liberec jako hlavní město Říšské župy Sudety. Nacistické představy o podobě města
Přestavěné stovky domů, široké bulváry a vysoké bloky budov. Takové plány měli Němci o budoucím hlavním městě Říšské župy Sudety, kterým se Liberec měl stát.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka