Kouzlo aromaterapie: Co nám voní, nebo nevoní, je automatická reakce těla, čich nelze obelstít

Vůně, které umí pomoct soustředit se, nebo naopak uvolnit i zlepšit náladu? Hostem Dopoledne pod Ještědem byla Adéla Zrubecká, specialistka aromaterapie.

Čich je prastarý smysl, je to první smysl, se kterým přicházíme na svět a je napojený na naše podvědomí. Nemůžeme si vybrat, jestli nám něco voní, nebo ne…
Adéla Zrubecká

Specialistka aromaterapie Adéla Zrubecká

O aromaterapii je už po dlouhá staletí známo, že může pomoct cítit se lépe, je pomocníkem při zvládání stresu nebo sklíčenosti. Využívá éterické, nebo také esenciální oleje, což jsou extrakty získané z rostlin. Jak říká aromaterapeutická specialistka Adéla Zrubecká, ne všechno, co voní, je aromaterapie.

V čem tedy aromaterapie spočívá, a proč se jí říká „holistická metoda“? Odkud se berou éterické oleje, které se v aromaterapii používají? Jak vůně správně používat? Můžou vůně léčit? Jaké jsou ideální vůně na zimu? Jak si připravit správnou olejovou aroma koupel? A jak poznáme, že kupujeme opravdový éterický, nebo esenciální olej? Poslechněte si záznam rozhovoru.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.