Kudy teče, tudy léčí. To je heřmánek
Podzimní neduhy naše babičky zpravidla léčily bylinkami, které v létě natrhaly a usušily. Mezi krále bylinek patří bezesporu heřmánek.
Bylinka je to velmi nenáročná a trhat ji mohly za slunných dnů až do konce září. Rostl na polích a loukách, mezi obilím či řepou, v bramborách i v kukuřici. Dětem s ním léčily především křeče v bříšku. Dospělým nadýmání, průjem a bolest žaludku.
Čaj se popíjel také při nespavosti a bolestech zubů. A všechny jeho léčivé účinky platí dodnes. Napomáhá pocení, ulevuje od horečky a teplý heřmánkový čaj dokonce navozuje dobrou náladu. Jeho účinky využívaly naše babičky i proto, aby byly krásné a stále mladé. Sami můžete vyzkoušet omývat obličej heřmánkovým nálevem. Postačí 3x týdně, aby byla vaše pleť svěží k nepoznání. Tak ať jste krásní a zdraví s heřmánkem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.
Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu


Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET
Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser