Koblihy

4. březen 2020

V masopustním období před začátkem půstu si lidé v dobách našich babiček dopřávali různých dobrot. Hlavně masa a také - koblihy.

Koblihy 

1/2 kg hladké mouky
špetka soli
4 dkg droždí
15 dkg moučkového cukru
15 dkg másla
6 žloutků
3 lžíce rumu
asi 1/4 l mléka
tuhá marmeláda na plnění
moučkový cukr s vanilkovým cukrem na pocukrování
sádlo na smažení

V míse zaděláme řidší těsto, musí se při zpracovávání lepit na stěny mísy, zasypeme trochou mouky, zakryjeme utěrkou a dáme kynout na teplé místo. Řidší těsto je důležité – lépe kyne, koblížky jsou jako měchuřinky. Během kynutí dvakrát propracujeme. Lžící pak nabíráme těsto, každý kousek rukou uválíme, dáme na posypaný vál. Když všechno těsto takto zpracujeme, plníme jednotlivé kousky marmeládou nebo je necháme prázdné a před vložením do rozpáleného tuku je vprostřed roztáhneme – vzniknou kroužky, které smažíme z obou stran jako ostatní koblihy. Smažíme v rozpáleném tuku. Koblížky vyndáme na talíř, necháme na sítu odkapat z tuku, pocukrujeme z obou stran a necháme vychladnout.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.