Jak a kde vznikla čtvrť Neugablonz, do které se po válce sestěhovali Němci z Jablonce a okolí
Jablonec nad Nisou si připomíná 15 let od vzniku partnerské smlouvy s Neugablonz, čtvrtí bavorského města Kaufbeuren. Právě tam žilo po druhé světové válce hodně jabloneckých Němců. Jak čtvrť vznikla a kdo byl jejím pomyslným otcem zakladatelem, o tom pojednávala nedávná přednáška Borka Tichého v jabloneckém Domě česko-německého porozumění.
„Začneme tou ústřední postavou, to byl Erich Huschka, rodák z Jabloneckých Pasek. Narodil se v roce 1912, ale už od následujícího roku žil v Nové Vsi. Jeho tatínek tam měl sklářskou firmu, synovi se ale ve sklářství nelíbilo, od mládí ho to táhlo k radiopříjimačům, takže nakonec vystudoval německou techniku v Praze a stal se odborníkem na radiovysílání,“ přiblížil hlavní postavu vzniku čtvrti Neugablonz Borek Tichý.
Poválečné Německo
Jako odborník se ocitl v květnu 1945 u Mnichova, kam stěhoval z Prahy radiozařízení. A právě tam ho zastihl konec války. Věděl, že jako Němec nebude doma vítán a Benešovy dekrety mu daly brzy za pravdu. Uvědomil si také, že do Německa se brzy vydá velké množství jeho rodáků. Jenže myslet si, že ve válkou zničeném Německu budou Němci z českého pohraničí vítáni, byl velký omyl.
„Ti, kteří přišli z východu, byli nevítáni. Byli označováni za viníky války, kteří ještě po válce přišli vyjídat ty, kteří nic neměli. Takže i okupační mocnosti se snažily rozptylovat ty příchozí a byla vůbec otázka, jak se po válce v rozvráceném Německu uživí,“ přiblížil situaci v poválečném Německu Tichý.
„Huschkovi bylo jasné, že právě jablonecký průmysl, který i v původním místě, v Jablonci, fungoval ne v nějakých velikých zařízeních, velkých továrních halách, takže to je ta cesta, která by mohla pomoct. Jeho hlavní úsilí se již v létě 1945 soustředilo na to, sehnat kontakty na všechny možné lidi pocházející z jabloneckého průmyslu,“ pokračoval Borek Tichý.
Vnik čtvrti Neugablonz
„Neugablonz je městská část města Kaufbeuren, asi 100 kilometrů od Mnichova, a vznikla na místě, kde těsně před válkou vznikla veliká muniční továrna firmy Dynamit, která po byla po válce v rámci demilitarizace zlikvidovaná a opuštěná. A tím vznikl prostor, který šlo využít pro soustředění těch příchozích,“ dokončil Borek Tichý.
Dnes žije ve čtvrti Neugablonz už jen velmi málo původních obyvatel, sám Erich Huschka zemřel bezdětný. Spolupráce mezi Jabloncem nad Nisou a Neugablonz v současnosti funguje už jen na základě partnerské spolkové činnosti.
Související
-
Liberecké oběti holocaustu obdrží od města čestné občanství, budou u toho i potomci některých rodin
Na liberecké radnici udělí v pondělí 21. října čestné občanství in memoriam obyvatelům města, kteří se stali obětí holocaustu. Budou u toho i příbuzní některých rodin.
-
Jablonec nad Nisou a Neugablonz v Bavorsku kromě jména spojuje i hudba
V Jablonci nad Nisou vrcholil česko-německý projekt s názvem Idylle společným koncertem pěveckých sborů Izerína z Jablonce nad Nisou a tří sborů z německého Neugablonz.
-
Konec 2. světové války na Liberecku
Zatímco celá Evropa i zámořští spojenci v květnu 1945 slavili konec války, obyvatelé Německa, ale i velké části Sudet, důvody k oslavám neměli.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.