Doba koronavirová: K „běžným“ odpadkům v přírodě přibývají „nové druhy“
Odpadky po turistech bývaly v přírodě vždy. K těm známým, jako papírové kapesníčky či obaly od svačin, teď v Českém ráji přibývají třeba jednorázové roušky. Náš redaktor se o tom přesvědčil v Klokočských skalách.
Čtěte také
Lesy Českého ráje se těší nečekaně velkému zájmu turistů. Bohužel ne všichni dodržují zásadu „Co si do lesa přinesu, to si také odnesu“. A tak ochráncům přírody nezbývá nic jiného, než vzít pytle, rukavice a roušky a vyrazit do terénu. K Haně Talli Hlubučkové, ze zapsaného spolku Ochrana Klokočských skal, se přidal i redaktor Jaroslav Hoření.
A co se v přírodě vyskytuje nejvíc? Jednorázové pleny, hodně jednorázových kapesníků a teď také jednorázové roušky. Jsou rozvěšené po stromech, i použité jako toaletní papír. A, jak říká Hana Talli Hlubučková, lidé hrají s dětmi hry, schovávají jim po lese lístečky s úkoly, ale…už se po hře nevrátí je opět vysbírat.
Ochránci přírody se teď k odpadkům v lese musí chovat jako k infekčnímu materiálu, navlékají tedy nejlépe dvoje rukavice, roušky, do kapes berou desinfekci a vydávají se do lesa uklízet. Koše přitom po lese rozmístěné jsou, po Klokočských skalách je 8 záchytných pytlů, které ochránci pravidelně vynášejí. Hana Talli Hlubučková ještě dodává, že jednorázové roušky se v přírodě samy nerozloží.
Související
-
„Nezachraňujte“ mláďata, která v přírodě najdete samotná. Uškodíte jim, říkají odborníci
V liberecké záchranné stanici pro volně žijící zvířata Archa chovatelé v těchto dnech pečují o čtyři malé zajíce. Lidé, kteří je přinesli, si mysleli, že je zachraňují.
-
Opravy hráze přehrady na Černé Nise pokračují. Co to znamená pro turisty?
V Jizerských horách znovu začala oprava hráze Bedřichovské přehrady, která potrvá až do zimy.
-
Včelařovo jaro
Zkontrolovat, zda včely mají dostatek zásob a ve správný okamžik zateplit zazimované úly, aby se včely dostaly do síly. Včelařovo jaro je tu, pojďte na návštěvu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.