Co udrží vodu v krajině? Mokřady i zodpovědné hospodaření. Hlasujte pro nejlepší ekologický projekt

28. září 2020

Už jen do 30. září lze hlasovat v anketě o nejlepší adaptační opatření na změnu klimatu. Mezi 21 projekty se o přízeň uchází i tři nápady z Libereckého kraje. Jsou to: Dům vody a tónů v Jistebsku, Pestrá krajina na statku Vodňanský v Blíževedlech a Mokřady Jablonné.

„Nadace Partnerství tuto soutěž vyhlašuje už druhým rokem a snažíme se s ní hledat ta nejlepší řešení, konkrétní nápady a projekty, přizpůsobení se už probíhajícím změnám klimatu, které se projevují, jak všichni určitě ví, častějšími vlnami veder, suchem, ale také lokálními bleskovými povodněmi. Snažíme se v tomhle smyslu oceňovat především projekty, kde jsou odvážní investoři, šikovní projektanti, ale třeba také zodpovědní zemědělští hospodáři. Snažíme se vybírat projekty, které mohou sloužit dalším lidem jako inspirace do budoucna,“ uvedl Martin Ander, vedoucí programu Adapterra, který ekologické ceny uděluje.

Mokřad na zahradě

Všechny tři projekty z Libereckého kraje, které se dostaly do finále ankety, jsou podle Martina Andera velmi rozdílné, každý také zasahuje do jiné oblasti adaptací na změny klimatu.

Rozlohou nejmenší je Dům vody a tónů v Jistebsku u Jablonce nad Nisou. Jde o nízkoenergetický rodinný dům, který má na zahradě o velikosti 2 500 metrů čtverečních malý mokřad. Ten zvětšuje biodiverzitu okolí a zároveň slouží i jako kořenový čisticí systém odpadních vod.

Mokřady místo skládky

Druhým projektem jsou mokřady v Jablonném v Podještědí, které vytvořili ochránci přírody z občanského sdružení Čmelák. Na šesti hektarech dříve zanedbané a nevyužité plochy, na které byly jen černé skládky, vybudovali od roku 2005 osm tůní. Ty zadržují vodu v krajině a druhovou rozmanitost okolí.

„Zároveň tam doplnili různé chodníčky, cestičky, mola, koupací místa, takže ta lokalita se stala atraktivní pro lidi z okolí. Zároveň slouží i jako učebna ekologické výchovy,“ popsal Mokřady Jablonné Martin Ander. Na místě natáčel také náš redaktor Jaroslav Hoření s Jiřím Antlem z ekologické organizace Čmelák, poslechněte si přiloženou reportáž.

Zodpovědné hospodaření

Třetím projektem je v Blíževedlech na Českolipsku. Jde o statek rodiny Vodňanských, kterým se vrátil v 90. letech minulého století zdevastovaný v restitucích. Rodina statek postupně obnovila, velké lány rozdělily na menší půdní bloky, doplnily tam různé biokoridory, remízky.

„Kladou důraz na zvýšení biodiverzity, která umožňuje návrat různých opylovačů, motýlů, drobných zpěvných ptáků. Zároveň ten projekt zodpovědného hospodaření přispívá k ochraně půdy před erozí i k zadržování vody v krajině,“ popsal statek Vodňanských v Blíževedlech Martin Ander.

Lidé můžou hlasovat až do 30. září na stránkách www.adapterraawards.cz a z jedné e-mailové adresy lze udělit dva hlasy.

autoři: Iveta Kalátová , Jaroslav Hoření , reČRoL
Spustit audio

Související