V Českém ráji objevili správci CHKO nelegální bikerské trasy. Cyklisté na nich ničí přírodu
Nelegální terénní cyklistické trasy objevili ochránci přírody v Českém ráji. Na několika místech v chráněné krajinné oblasti jejich autoři vytvořili dokonce umělé překážky a svou rychlou jízdou ničí skály a okolní přírodu. Několik tras vybudovali na Kozákově a jednu i v Příhrazských skalách.
Území přírodní rezervace u Příhrazské skály je podle vedoucího správy CHKO Český ráj Jiřího Klápště jednou z nejcennějších částí oblasti. Je dokonce brána jako takzvané klidové území.
Podle vedoucího správy CHKO Český ráj bikeři vyřezali podél pěšiny průsek v mladých stromech, aby jimi bylo možné projíždět. „Poškodili je a ořezali tak, aby cestou mohli bez problému projíždět.“
Pěšina vede do kopce až ke skále, u které nelegální trasa začíná. Bikeři si dokonce na skále vytvořili provizorní rampu ze žebříku, aby mohli pohodlněji zhruba pět metrů vysokou skálu sjet.
„Shora ze skály sjíždějí, pak mají skok, zatáčku prudce doleva a následně sjíždějí do údolí,“ popisuje bikerskou trasu vedoucí správy oblasti.
Úsek bikerské trasy je dlouhý odhadem několik stovek metrů. Najednou po této trase podle domněnek vedoucího správy oblasti Kláště mohou jezdit skupinky cyklistů po pěti nebo šesti lidech. „Je těžké je chytit při činu,“ dodává.
Pokuta sto tisíc
Vedoucí správy upozorňuje, že terén je v této oblasti náchylný k erozi a podobné aktivity spolu s přívalovými dešti ho výrazně poškozují. Navíc jsou takovýmto chováním poškozovány také rostliny, které v přírodní rezervaci rostou.
„Jedná se o několik přestupkových záležitostí. Jednak je to zásah do skály, dále pak se jedná o poškození povrchu, kdy je porušován zákon naprosto flagrantně,“ sděluje Klápště. V tomto případě hrozí pokuta až 100 tisíc korun u fyzické osoby, u právnické osoby se maximální výše pokuty může blížit milionu.
„Já jsem žádnou z těch věcí nestavěl, bylo to tam postavené už nějakou dobu. Bylo vidět, že to není úplně nové,“ tvrdí přední český biker Michal Maroši, který nelegálně vytvořenou trasu využívá. Dokazují to například jeho vlastní videa, která zveřejnil na internetu.
„Netušil jsem, že se vůbec nesmíme vyskytovat v této oblasti. Žádné cedulky, že by se jednalo o chráněnou oblast, na místě nebyly,“ dodává.
V chráněné krajinné oblasti Český ráj je ale možné jezdit pouze po značených cyklotrasách nebo pozemních komunikacích.
Související
-
V Krkonoších začaly padat pokuty. Skončila doba ústního domlouvání turistům v okolí Sněžky
Správa Krkonošského národního parku se rozhodla skončit s tolerantním přístupem k turistům, kteří přes zákaz vstupují do volného terénu v okolí vrcholku Sněžky.
-
KVÍZ: Znáte dobře CHKO Český ráj?
CHKO Český ráj vyniká mnoha přírodními i historickými památkami. Jak dobře je znáte?
-
10 NEJ Libereckého kraje: Trosky
Nejznámějším symbolem Českého ráje je zřícenina hradu Trosky, který na konci 14. století nechal na ojedinělém skalnatém útvaru vybudovat Čeněk z Vartemberka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Harrisová, nebo Trump: Jak se staví kandidáti na amerického prezidenta k válce na Ukrajině?
-
V Berouně hoří střecha pekáren. Hasiči evakuovali přes 50 lidí, vyhlásili třetí stupeň poplachu
-
Velká Pardubická má poprvé v historii dva vítěze, dělené první místo slaví Sexy Lord a Godfrey
-
Univerzity dnes sexuální obtěžování řeší lépe. Přesto často zažíváme institucionální zradu, říká vědkyně