Česká pošta plánuje zachovat v Turnově jen pobočku na náměstí. Zkusili jsme, jak se tam parkuje

14. duben 2023 09:31

Státní podnik plánuje zrušení jedné ze dvou turnovských poboček pošty, té na tamním nádraží. Vedení města chce ztrátu kompenzovat pořízením doručovacích boxů. Díky nim by si lidé mohli zásilky vyzvedávat pomocí SMS kódu.

Čtěte také

Státní podnik před časem oznámil, že ve čtrnáctitisícovém městě zruší jednu ze dvou tamních poboček. Zůstat má jen ta v historickém centru, u které je ale téměř nemožné zaparkovat. Přesvědčila se o tom i redaktorka Johan Tománková.

Náměstí Českého ráje v Turnově objela autem asi čtyřikrát, nepodařilo se jí ale zaparkovat. Poté jela přes náměstí nahoru kolem informačního centra, kde je placené parkoviště. To ale bylo také plné.

Stejně to měl i pan Zdeněk Vrabec, který si šel na poštu vyzvednout dopis. „Já jsem silně proti (zrušení poštovní pobočky). Protože tady jako zaparkovat… Kroužil jsem tady 20 minut, než jsem našel jedno volný místo. Tohle napadne jenom, nebudu říkat koho…,“ povzdechl si.

„No podle mě to je hloupé rozhodnutí, se kterým asi město nemůže nic udělat, je to záležitost České pošty. Ale jako pro místní si myslím, že to bude velký problém. Hlavně s tím, že jedna jediná bude v centru, kde se zaparkovat nedá. To je prostě několik koleček, když máte štěstí, tak třeba se uvolní místo, ale jinak to je marný,“ přidala svůj názor paní Anna Charvátová.

Pošta u turnovského nádraží je bezbariérová. Nedaleko ní je i depo, které slouží pro celé Turnovsko a Lomnicko. Nezávislý starosta Turnova Tomáš Hocke stížnosti obyvatel chápe a připravuje se na jednání se zástupci státního podnik.

„A budeme se samozřejmě ptát, jakým způsobem navýší kapacitu této historické pošty, nebo jak chtějí vyřešit tu bezbariérovost, jak budou chtít vyřešit navýšení parkování na svých pozemcích ve dvoře,“ potvrdil starosta.

Dodal také, že město parkoviště na náměstí Českého ráje vybudovat nemůže, protože je pod památkovou ochranou: „V historickém centru města to není úplně legrace. Já ty domy nemůžu, ani nechci, zbourat, máme tady nějakou městskou památkovou zónu, takže my tady nemůžeme vybourat parkoviště.“

Podle něj by problém s koncem pošty u nádraží mohly vyřešit uzamykatelné boxy, které by lidé mohli otevírat pomocí SMS kódu. Radnice chce o jejich pořízení s vedením České pošty jednat.

Pošta na turnovském železničním nádraží by měla skončit 1. července 2023 stejně jako několik dalších poboček České pošty v Libereckém kraji.

autoři: Johana Tománková , reČRoL
Spustit audio

Související