Živě od vás: Z náměstí Českého ráje v 750letém Turnově

Město Turnov slaví v roce 2022 750 let od svého vzniku. Po rozhlasových vlnách se společně projdeme historickým centrem města, dozvíme se, jak se žilo v Turnově před půl tisíciletím, představíme novou knihu Dějiny Turnova a pozveme na Týden oslav.

Počátky vzniku Turnova můžeme hledat v Areálu bývalých Maškových zahrad, dnes koupaliště, kde podle slov Davida Marka, vedoucího oddělení historických sbírek  Muzea Českého ráje v Turnově, před více jak osmi sty lety vznikla jakási „pravesnice“, „praTurnov“. Vlivem klimatických změn se ale tehdejší obyvatelé přemístili o něco výš, a to na místo dnešního náměstí Českého ráje.

Ostatně, kniha Turnov, která v těchto dnech v rámci oslav 750. výročí vzniku Turnova vychází, podrobně, na 480 stranách, popisuje pozoruhodný příběh tohoto města.

Poslechněte si záznam přímého přenosu ze středy 18. května 2022, kdy našimi hostiteli byli místostarostka města Petra Houšková (Nezávislý blok), ředitel Městské knihovny Antonína Marka Jaroslav Kříž a historik Muzea Českého ráje v Turnově David Marek. A hosty pořadu byly i dvě kolemjdoucí dívky, Ema a Hana.

Spustit audio

Související