Buchty s mákem

7. květen 2020

Možná se chystáte na výlet a tak by se vám mohl hodit uzlíček s makovými buchtami. Takovými, jaké za časů našich babiček dostávali pasáčci na první pastvu. Recept pro vás má Vladimíra Jakouběová.

Buchty s mákem 

70 dkg polohrubé mouky
špetka soli
3 dcl mléka
4 dkg kvasnic
13 lžiček krystalového cukru
10 dkg sádla
2 vejce
maková nádivka

Mléko trošku ohřejeme, přidáme do něj cukr a rozdrobíme kvasnice. Přikryjeme a necháme vzejít. Zatím nasypeme do mísy mouku, osolíme, přidáme sádlo a celá vejce. Přilijeme vzejitý kvásek a vařečkou vypracujeme hladké těsto. Přikryjeme utěrkou a na teplém místě necháme nakynout. Z nakynutého těsta lžící odkrajujeme stejně velké kousky a klademe na pomoučený vál. Každý kousek trochu zploštíme, dáme lžičku nádivky, zabalíme, zakulatíme a skládáme na vymazaný plech jednu vedle druhé. Každou buchtu potřeme rozpuštěným sádlem. Nemačkáme je k sobě, jen by se měly lehce dotýkat. Na plechu necháme ještě asi 15 minut kynout. Vložíme do trouby upečeme dozlatova.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.