Zpřísňují pravidla pro novostavby. Musejí být úspornější a stavba se tak může prodražit
Všechny novostavby musí být od roku 2022 mnohem úspornější než doposud. Nařizuje to vyhláška o energetické náročnosti budov, která vychází z evropské směrnice. Změna se dotkne nejenom výstavby kancelářských budov, ale taky bytových a rodinných domů.
Čtěte také
Nutností u nově postavených domů už není jen pořízení kvalitnějších oken, nebo silnější izolace. Pro větší úsporu energií je důležité i zapojení obnovitelných zdrojů, jako jsou třeba solární panely na střechách.
„Zpřísňuje se takzvaný faktor spotřeby primární energie z neobnovitelných zdrojů. Doteď mohla být spotřeba domu na úrovní 60 – 160 kilowatthodin za metr čtvereční a za rok. Teď se musí dostat na 75 kilowatthodin za metr čtvereční a za rok,“ upřesnil náměstek ministerstva průmyslu a obchodu zodpovědný za energetiku René Neděla.
Roli hraje také navržená dispozice a tvar domu, nebo jeho orientace. Při výstavbě tak bude zásadní propojení mezi architektem, projektantem a energetickým specialistou. Cílem vyhlášky, která vychází u unijních požadavků, je zajistit nižší spotřebu energií, která by měla být u budov téměř nulová.
Stavebníci připouští, že kvůli novým pravidlům budou domy dražší. Běžné vícenáklady se budou pohybovat mezi jedním až dvěma procenty z rozpočtu stavby, což znamená navýšení od desítek až po stovky tisíc korun. Záleží například na použitých technologiích.
„U chytře navrženého domu je (vícenáklady) lze minimalizovat i na 30 000. Většina stavebníků ale bohužel nezvolí čistě holistický přístup, a musí tak počítat s vícenáklady v rozsahu přibližně 50 až 100 tisíc korun,“ doplnil specialista na energetiku budov aliance Šance pro budovy Michal Čejka. Vyšší investice se ale lidem vrátí v nižších platbách za topení a elektřinu.
Dnešní novostavby v Česku se obvykle řadí do kategorie B. Cílem je ale stále víc se přibližovat pasivním domům, tedy budovám s velmi nízkou spotřebou energie. Přestože jich v Česku každým rokem přibývá, stále jich je v celé republice jen do deseti tisíc. To je zhruba kolem 8 procent ze všech nově postavených rodinných domů.
Související
-
Na Frýdlantsku příští rok zdraží voda téměř o desetinu. Za kubík tam lidé zaplatí téměř 140 korun
Voda ve Frýdlantském výběžku zdraží od nového roku domácnostem o 9,3 procenta. Lidé, kteří platí vodné i stočné, tak zaplatí za krychlový metr přes 138,22 korun.
-
V Jablonci nad Nisou se od ledna mění poplatek za vyvážení odpadu. Registrace je nutná do 15. ledna
Na nový systém svážení a placení odpadu přejde od nového roku Jablonec nad Nisou. Lidé už nebudou platit za popelnici, ale za její obsah.
-
Za vodu si v příštím roce v Libereckém kraji připlatíme. Zjišťovali jsme o kolik
Kromě dražších energií, některých poplatků či svozu odpadů, zdraží od Nového roku v Libereckém kraji také vodné a stočné. Kolik a kde si za vodu připlatíme?
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Lipavský k Vrběticím: Dneska víme, že Hamáček cestu do Moskvy plánoval a že tehdy lhal
-
Konflikt s Izraelem vrhá íránský režim do rizika kolapsu. Další eskalace může rozhýbat odpor v zemi
-
Kdo by vyhrál americké volby, kdyby se konaly dnes? Podívejte se na aktuální predikce podle průzkumů
-
Už ne krize, ale katastrofa. Izraeli tu nikdo nevěří a údery přitvrzují, hlásí z Bejrútu zpravodaj