Zimní Jilemnici tentokrát nebude hlídat Krakonoš, tradiční ledová socha ale náměstí ozdobí

I když ta pravá zima, na kterou jsou horalé zvyklí, na sebe letos nechala dlouho čekat, hory i podhůří zdobí sníh a i přes den mrzne. Nejvyšší čas, aby na jilemnické náměstí navezli obří hromadu sněhu, ze které výtvarník Josef Dufek se svými kolegy obvykle vysochává Krakonoše. Jestli tomu je tak i letos, se vydal zjistit redaktor Jaroslav Hoření.

Mrzne, až praští, a to je ideální počasí pro zimní sochání. V Jilemnici na náměstí proto začali se stavbou tradiční několikametrové sochy ze sněhu a ledu. Tentokrát ale město nebude hlídat Pán hor. Výtvarník Josef Dufek se svým dlouholetým spolupracovníkem Miroslavem Ačaiem tvoří sněhového Jana Nepomuka hraběte Harracha.

Poslechněte si reportáž.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.