VIDEO: Pojďte s námi za betlémem. Do jilemnického muzea

30. listopad 2021

V Krkonošském muzeu a galerii v Jilemnici je nově nejen výstava „Půjdem spolu do betléma," ale betlémy jsou i ve stálých sbírkách. Jedním z nich je mechanický betlém jilemnického učitele Jáchyma Metelky.

Nová betlémářská výstava v Krkonošském muzeu v Jilemnici otevřela 27. listopadu bez obvyklého slavnostního zahájení. Návštěvníci na ní uvidí víc než 15 betlémů, mezi nimi i mechanický Metelkův betlém. Je v něm asi 200 figur, z toho víc než 140 je pohyblivých.

Betlém dodnes funguje bez elektřiny s původním mechanismem složeným z konopných provázků, závaží a dřevných koleček. Ozvučení tvoří hrací strojky s koženými měchy a dřevěnými píšťalami.

Pozdější ředitel jilemnické dívčí školy a spoluzakladatel jilemnických muzejních sbírek Jáchym Metelka na betlému pracoval od roku 1883 do roku 1913, tedy třicet let svého života.

Výstava je přístupná do 30. ledna 2022, muzeum je otevřené od úterý do neděle, od 8 do 16 hodin, s přestávkou od 12 do 13 hodin.

autoři: Lucie Fürstová , reČRoL

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová