VIDEO: Pojďte s námi za betlémem. Do jilemnického muzea
V Krkonošském muzeu a galerii v Jilemnici je nově nejen výstava „Půjdem spolu do betléma," ale betlémy jsou i ve stálých sbírkách. Jedním z nich je mechanický betlém jilemnického učitele Jáchyma Metelky.
Nová betlémářská výstava v Krkonošském muzeu v Jilemnici otevřela 27. listopadu bez obvyklého slavnostního zahájení. Návštěvníci na ní uvidí víc než 15 betlémů, mezi nimi i mechanický Metelkův betlém. Je v něm asi 200 figur, z toho víc než 140 je pohyblivých.
Betlém dodnes funguje bez elektřiny s původním mechanismem složeným z konopných provázků, závaží a dřevných koleček. Ozvučení tvoří hrací strojky s koženými měchy a dřevěnými píšťalami.
Pozdější ředitel jilemnické dívčí školy a spoluzakladatel jilemnických muzejních sbírek Jáchym Metelka na betlému pracoval od roku 1883 do roku 1913, tedy třicet let svého života.
Výstava je přístupná do 30. ledna 2022, muzeum je otevřené od úterý do neděle, od 8 do 16 hodin, s přestávkou od 12 do 13 hodin.
Související
-
VIDEO: Jilemnici opět hlídá obří sněhový Krakonoš. Letos na něj bylo sněhu dost
Podle více než stoleté tradice zdobí jilemnické náměstí v zimě obří sněhový Krakonoš. Tedy pokud je dost sněhu a to po loňské pauze letos je. Vytvořil ho opět Josef Dufek
-
Šibenice v Jilemnici
V dalším z příběhů, dokazujících, že pozdní středověk byl krutým obdobím, se zastavíme v Jilemnici. Opět to nebude přímo v centru města, ale v okrajové lokalitě.
-
5 metrů, přes 300 kilogramů: Cesta Kavánova obrazu z jilemnického zámku do liberecké galerie
Teprve podruhé v historii opustil obraz malíře Františka Kavána krkonošské muzeum v jilemnickém zámku. Bude hlavním lákadlem výstavy, kterou chystá liberecká galerie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka