Základní léčbou celiakie je dieta. Po úplném zaléčení je možné zkusit oves, připouští lékař

Celoživotní nesnášenlivost lepku u geneticky predisponovaných lidí, to je celiakie. Autoimunitní onemocnění způsobuje zánět sliznice tenkého střeva, který vede k destrukci klků a mikroklků.

Čtěte také

Pouze úplné a přísné vynechání potravin s obsahem lepku vede k úplnému vyhojení sliznice střeva.

„V cizině, třeba v Americe, se i doporučuje, že se mohou zkoušet, po tom, co je to onemocnění dobře zaléčené, a nejsou tam známky projevu celiakie, některé potraviny z obilnin, které neobsahují tak velké množství lepku, což je oves,“ připouští MUDr. Djoko Sartono, zástupce primáře gastroenterologie Krajské nemocnice v Liberci.

Jaké jsou nejčastější projevy celiakie? Jak se diagnostikuje? Jaké zdravotní problémy může způsobit neléčení celiakie? Je možné nějakým způsobem tomuto onemocnění předejit? Poslechněte si záznam rozhovoru s MUDr. Djokem Sartonem, zástupcem primáře gastroenterologie Krajské nemocnice Liberec.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.