Začátky byly krušné, přeci jen to je 6metrový strom, připouští trojnásobný mistr světa skotských her Vladislav Tuláček

14. květen 2024

Na skotských hrách na zámku Sychrov se objevuje i trojnásobný mistr světa ve skotských hrách Vladislav Tuláček. A občas trénuje na louce pod Klíčem na Cvikovsku.

Skotské hry, to není jen oblíbená akce na zámku Sychrov, ale i sportovní disciplína s vlastní ligou a mistrovstvím světa. Poslední tři vyhrál Vladislav Tuláček, bývalý atlet, rodák z Teplic, který jezdí trénovat s parťáky a svým otcem do Svoru. Na větrné louce pod Klíčem tréninku přihlížel redaktor Jaroslav Hoření.

„Začátky byly krušné, přece jenom je to šestimetrový strom, člověk z toho má respekt a strach, takže to trvalo,“ vzpomíná, jak to celé začalo, trojnásobný mistr světa Vladislav Tuláček.

Podle něj je na hodu kládou nejtěžší správná rovnováha. „Nejdůležitější fázi se říká ‚pick up‘, tedy zvednutí klády ze země a protože to je fyzika, a opěrný bod je necelý metr mezi rukou a ramene, ten balanc musí být dokonalý,“ vysvětluje.

A není prý ani vždy nutné, aby se závodník rozbíhal. „Můžete to udělat i z místa, když na to máte fyzický fond, na těžší klády je ale lepší se rozeběhnout, vygenerovat nějakou rychlost,“ dodává.

Jak dlouho Vladislavu Tuláčkovi trvalo dostat se mezi špičku? V jakých disciplínách se ve skotských hrách soutěží? A co k závodění přivedlo dalšího člena klanu Jiřího Černého mladšího? Poslechněte si záznam rozhovoru.

Sezona skotských her 2024 odstartuje 18. května v Úvalech, týden na to budou mezinárodní závody v Německu, na konci června poblíž Bostonu v Americe a mistrovství světa se odehraje počátkem srpna v Kanadě. Skotské hry na Sychrově mají termín 24. srpna.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.