Za výhledy i geoparkem: Z Vítkova u Chrastavy do polské vesničky Jasná Góra
Do přírody s partnerem nebo s rodinou můžete, nabízíme tedy další trasu, kterou na „vlastní boty“ vyzkoušela naše kolegyně Ivana Bernáthová.
Cesta začíná ve Vítkově, kde zaparkujete na vyznačeném parkovišti, které město Chrastava vybudovalo pro výletníky putující na kopec Výhledy. Půjdete kolem kostela Navštívení panny Marie, který naši předci začali stavět v roce 1575 na místě dřevěného kostelíka ze 14. století. Kostel se teď snaží zachránit spolek Svítání – Horní Vítkov.
Kdo může kopečky, vyšlápne si až na vrch Výhledy do výšky 569 metrů. Němci, kteří tu do konce války žili, mu dali jméno Gichelsberg, Poláci Gusiarz. Dříve tu byla výletní restaurace, část její kamenné terasy je na vrcholu ještě k vidění. Velmi pěkná je nedávno vybudovaná ptačí pozorovatelna, ze které je krásný rozhled po kraji. Polská hranice je 10 minut na sever od vrcholu.
Jakmile projdete lesem, otevře se před vámi polská vesnička Jasná Góra. Uvidíte nové domky osázené slunečními kolektory. Což zvláštně koresponduje s pohledem do dáli, kde „bafá“ tepelná elektrárna Turów v Bogatynii symbolizující získávání energie z nepříliš ekologického hnědého uhlí těženého z dolu, který se chystají Poláci rozšířit až k polské hranici. Co určitě zaujme, je stará pozorovací věž polských pohraničníků, kteří za totality tuto hranici hlídali. Přes čáru totiž vedla pašerácká stezka, vozila se tudy i kradená auta. Věž je zadrátovaná, je zřejmě tak vetchá, že by běžnou hmotnost zvědavce nezvládla. Vedle ní je starý jabloňový sad, kde je spousta jablek, které i v době, kdy jsou docela drahá, nikoho nezajímají ani na štrúdl.
Vesnička Jasňá Góra se může chlubit většinou pěknými domky se zahradami, místy ale najdete opuštěné a rozpadající se staré německé chalupy. Místní škola je teď zavřená, stejně jako se v době koronaviru nekonají Poláky hojně navštěvované bohoslužby. Co je ale moc zajímavé, je geopark v Jasné Góře.
Vybudovali ho v roce 2016 místní s cílem, aby se turisté seznámili s dávnou geologickou historií regionu. Uvidíte 20 miliónů let starý sekvoj a ukázky nejrůznějších hornin. V okolí Jasné Góry se na povrchu nacházejí staré vyvřeliny, jizerské a rumburské žuly, trachyphonolity a také „mladé“ čedičové vulkanické horniny. Dozvíte se, že tektonická pánev vytvořená v neogénu před řadou miliónů let byla naplněna rostlinnými sedimenty a vytvářelo se tak ložisko hnědého uhlí. Ve čtvrtohorách sem doputoval skandinávský ledový příkrov, který zanechal stopy v podobě nepravidelných balvanů. V geoparku jsou dřevěné lavičky a informační tabule včetně geologické mapy okolí a malými cedulemi pro každý exemplář. Geopark může být podle Poláků součástí vzdělávání v přírodě ve formě „zelené třídy“ pro výuku zeměpisu a přírodovědy.
Související
-
Vyvěsme vlajku a dejme si navzájem vědět, že tu jsme a že máme naději, vyzývají pelhřimovští
Před 2 lety na oslavu 100 let samostatné republiky bylo v rámci akce Český den s českými vlajkami vyvěšeno 225 191 vlajek České republiky. Výzva platí i letos.
-
Silný vítr, vládní opatření a podzimní odstávka. Lanovka na Ještěd zastavila provoz
Lanovou dráhu na dominantu Liberce v úterý 20. října zastavil silný vítr. Provoz obnoví nejdřív za měsíc, 20. listopadu.
-
Český rozhlas Liberec má na Novoborsku nový vysílač
Pro Nový Bor a okolí spustil Český rozhlas dva nové FM vysílače pro stanice Český rozhlas Liberec a Český rozhlas Plus.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.