Za půvabem podještědských krojů s historikem umění Jaroslavem Horáčkem
Téměř tři kilogramy vážící kniha nazvaná Podještědský lidový oděv v proměnách času nabízí unikátní pohled na vývoj lidového kroje právě v Podještědí.
Všechny kroje naživo předvádí členové folklorního sboru Horačky, který si tuto knihu nadělil ke svému 50. výročí založení. Se spoluautorem knihy Jaroslavem Horáčkem ojedinělou publikaci prolistovala moderátorka Iveta Kalátová. Poslechněte si záznam rozhovoru.
Související
-
Muzikanti z Horaček splnili ježíškovské přání. Hráli seniorům v libereckém Františkově
Folklorní soubor Horačky včera splnil přání seniorům z domova v libereckém Františkově. A to v rámci projektu Nadačního fondu Českého rozhlasu „Ježíškova vnoučata“.
-
Je to vracení života do krásných míst v podještědském kraji, popisuje spolek Dubáci jeho předseda
V Kultuře pod Ještědem si moderátor Jakub Marvan povídal s Janem Havelkou, předsedou spolku Dubáci. A má pro vás také pozvánku na víkend.
-
Staré roubenky, mlýny i statky pozvolna mizí. Jejich krásu zachycuje modelář z Liberce
Amatérský modelář Josef Licehamer z libereckého Pilínkova už přes 10 let staví přesné zmenšeniny stavení lidové architektury.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.