Výběr z rozhovorů uplynulého týdne: Letní brigády, kvalita vody, muzeum másla, potápění i stoleté loutky
Výběr toho nejlepšího z rozhovorů prvního červencového týdne roku 2024 připravil Pavel Kudrna.
Pondělním tématem byly letní brigády a advokát Pavel Vintr mimo jiné informoval, co přinesly změny v zákoníku práce.
S ředitelkou Krajské hygienické stanice v Liberci Janou Loosovou jsme probrali kvalitu vod v rybnících a na koupalištích.
Vrátili jsme se také do Minimuzea másla a chleba v Bílém kostele nad Nisou za jeho zakladatelkou a majitelkou Jiřinou Hyškovou.
S profesionálním potápěčem Jaroslavem Kočárkem jsme zjistili, že potápění je sice relativně bezpečný sport, je při něm ale důležité dodržovat pravidla.
První loutkové představení ve Vysokém nad Jizerou tamní ochotníci odehráli v roce 1924, tehdy ještě v sále radnice. Dnes už mají svou vlastní scénu a v červenci si připomínají 100. výročí existence. Co se za 100 let změnilo, jak hledali peníze na oponu i na opravy svých stoletých „herců“ a kam všude se s nimi podívali, prozradili Svatava Hejralová, organizátorka oslav a autorka Almanachu ke 100. výročí loutkové scény v podhorském městě a organizátor výroční výstavy Jan Hejral.
Související
-
Léčitelství a bylinky jsou tahákem. Semilské muzeum vyhovělo zájemcům
Léčitelsko-bylinkářský areál s novou stálou expozicí „Léčitelé Pojizeří a Podkrkonoší“ vytvořilo z části Jílovecké ulice v Semilech místní muzeum.
-
12hodinové směny v buňkách bez vody a toalet. Jak se slouží jabloneckým vodním záchranářům
Záchrana tonoucích, i větší či menší zdravotní potíže návštěvníků jablonecké přehrady, to je práce vodních záchranářů. Byli jsme se podívat, v jakých podmínkách pracují.
-
Období, kdy jsou klíšťata aktivní, se bude podle odborníků prodlužovat
Teplejší počasí a mírné zimy také způsobují, že klíšťata už se přesunula i do horských oblastí. Jaká je situace v Libereckém kraji?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.