Léčitelství a bylinky jsou tahákem. Semilské muzeum vyhovělo zájemcům

7. červenec 2024

Léčitelsko-bylinkářský areál s novou stálou expozicí „Léčitelé Pojizeří a Podkrkonoší“ vytvořilo z části Jílovecké ulice v Semilech místní muzeum.

Patří do něj dvě historické budovy i nově vytvořené travnaté náměstíčko, na kterém je vysázeno 75 druhů léčivých bylin. Impulzem k vytvoření takového areálu byl podle ředitele muzea Miroslava Šnaiberka zájem návštěvníků o dvě výstavy, které muzeum v předchozích letech věnovalo léčitelům.

Muzeum má expozici v takzvané červené roubence a také v cihlovém domku, který je naproti ní. „Dvojice odlišných historických budov je pro představení vývoje léčitelství ideální, neboť umožňuje umístit jednotlivé osobnosti do prostředí, ve kterém žily a provozovaly svou činnost,“ vysvětlil autor expozice Tomáš Chvátal.

Stálá expozice Léčitelé Pojizeří a Podkrkonoší
autor: Jana Švecová | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.