Období, kdy jsou klíšťata aktivní, se bude podle odborníků prodlužovat
Kvůli změně klimatu můžeme v přírodě narazit na klíšťata i na místech, kde se v minulosti nevyskytovala. Teplejší počasí a mírné zimy způsobují, že klíšťata už se přesunula i do horských oblastí. Jaká je situace v Libereckém kraji?
Období, kdy je třeba dávat si pozor na klíšťata, se bude podle odborníků prodlužovat. Na vině jsou klimatické změny. Podle mapy indexu aktivity klíšťat, kterou pravidelně vydává Český hydrometeorologický ústav, platí na většině míst v republice čtvrtý stupeň - tedy vysoké riziko.
„Bohužel neumíme porovnávat množství vyskytujících se klíšťat, situaci posuzujeme podle hlášených onemocnění. Jejich počty jsou v porovnání jednotlivých let kolísavé a nevykazují úplně jednoznačný trend,“ vysvětluje mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.
Čtěte také
„Vzhledem k oteplujícímu se klimatu se jejich sezona prodlužuje a můžeme se s nimi setkat prakticky všude. Jsme zvyklí být ostražití většinou v přírodě, v lesích, na loukách, v okolí vodních ploch nebo vodních toků, ale pozor si musíme dávat také třeba v městských parcích, kde se ukázalo, že je vysoká promořenost klíšťat a vyskytuje se tam velké množství lidí a také venčených psů. Na co bychom neměli zapomínat, jsou naše vlastní zahrady, kde bychom měli dbát krátce upraveného porostu,“ dodává.
Čím je zvýšený nárůst způsobený? Jsou klíšťata infekční a tedy nebezpečná pro člověka? Jak velký je zájem o očkování proti klíšťové encefalitidě? A co má za cíl projekt Státního zdravotního ústavu nazvaný „Klíšťata ve městě“? Poslechněte si záznam rozhovoru.
Související
-
Autem na zahraniční dovolenou. Na co se připravit, připomíná dopravní expert
I cesta může být cíl. To platí pro řidiče, kteří se před dlouhou cestou autem na zahraniční dovolenou dobře připravili. Na co nezapomenout, jsme se ptali experta.
-
Jak najít les, kde můžou růst houby? Na to mám hezkou pomůcku, říká mykolog Zdeněk Pelda
Vyšší teploty a déšť, kombinace vhodná hlavně pro růst hub. Kde je ale máme najít, to nám poradil zkušený mykolog Zdeněk Pelda.
-
Měla poslání, aby lidem bylo dobře, říká o léčitelce Patočkové její vnučka Jana Bušniaková
O bylinkách a léčitelství s Janou Bušniakovou, vnučkou slavné semilské léčitelky Květoslavy Patočkové. Ptala se jí redaktorka Jana Švecová.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Válka skončí, až Rusko pochopí, že nedokáže vyhrát.‘ Fico v Rusku podle Applebaumové nic nezmění
-
Raketa Orešnik je pro Putina nástroj propagandy. Rusko nemá kapacity na sériovou výrobu, říká Macko
-
Fotbalisté Sparty s Teplicemi uhráli remízu 1:1. Ztráta na vedoucí Slavii může narůst až na 14 bodů
-
Dřevorubci v Krompachu pokáceli strom, který letos během adventu ozdobí pražské Staroměstské náměstí