VIDEO: Za krkonošskou vánoční romantikou Metelkova mechanického betlému

14. prosinec 2022

Za adventní krásou Metelkova mechanického betlému z krkonošských Sklenařovic se lidé nemusí brodit sněhem po horách. Stačí vyjít pár schodů k Severočeskému muzeu v Liberci.

Čtěte také

Do Severočeského muzea v Liberci chodí v době adventu návštěvníci  obdivovat unikátní  dřevěný Metelkův  mechanický betlém. Jeho autorem je Jakub Metelka z krkonošských Sklenařovic, který začal  betlém vyřezávat v polovině 19. století.

Redaktorka ČRO Liberec Ivana Bernáthová zastihla u betléma skupinku nadšených Liberečanek a ředitele muzea Jiřího Křížka, poslechněte si reportáž.

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.