Ve tmě svítí a na silnicích by mohla zachraňovat životy. Vědci z TUL vyvinuli speciální textilii
Vědci z Textilní fakulty liberecké Technické univerzity vyvinuli nový textilní materiál. Spolupracovali na něm s odborníky z Textilního ústavu bavlnářského v Ústí nad Orlicí. Čím je materiál výjimečný a kde všude jej bude možné využít?
Čtěte také
Materiál je takzvaně fotoluminiscenční. Znamená to, že umí světlo absorbovat a pak je poměrně dlouhou dobu vyzařuje. Tím se liší od reflexních materiálů, které na rozdíl od něj světlo jen odrážejí. Důležitou vlastností látky je to, je vidět i v situaci, kdy na ni bezprostředně nesvítí světlo. I tak sama stále vyzařuje světlo nazelenalé barvy. V úplné tmě je vidět na zhruba 150 metrů.
V této takzvané smart textilii jsou vetkaná speciální vlákna s pigmentem, který navíc není uvnitř, ale na povrchu, takže se nemůže zničit například tím, že se opakovaně opere, nebo že se odře tak, jak to známe třeba u běžných bezpečnostních vest, které vozíme v autě. I po opakovaném vyprání nebo dlouhodobém nošení by tak látka měla svítit stále stejně.
Nový textilní materiál vyvinuli vědci z Textilní fakulty liberecké Technické univerzity ve spolupráci s odborníky z Textilního ústavu bavlnářského v Ústí nad Orlicí. Už brzy by se podle nich mohl objevit na oblečení, které si budeme moct koupit v obchodech.
Liberečtí vědci by byli rádi, kdyby se v praxi materiál objevil například na vestách pro motoristy nebo pro různé stavební a montážní dělníky, kteří se v noci nebo za šera můžou objevovat okolo cest a kteří by se potenciálně mohli stát obětí dopravní nehody.
Širší využití vidí například ve větších městech, kde se objevují nové trendy, jako je jízda na koloběžkách a elektrokoloběžkách a kde by se jezdec na nich měl chránit i jinak, než jen světly, která na nich jsou.
Mohla by to být sportovní trika, už zmíněné vesty, oblečení pro děti, batohy a další. Neměla by se na nich ovšem objevovat sama, ale v kombinaci s jinými látkami, například reflexními.
Jak dlouho materiál vydrží ve tmě svítit? Kdy by se výrobky z fotoluniniscenční látky mohly objevit na trhu? Poslechněte si reportáž.
Související
-
Nanomembrána se speciálními vlastnostmi: V Liberci vyvinuli materiál pro bundy českých olympioniků
Český olympijský výbor představil oděvy konceptu Made in Czech Republic. Součástí kolekce je také bunda s nanomembránou, kterou vymysleli na Technické univerzitě v Liberci.
-
Liberečtí vědci dokážou zjistit nebezpečné pesticidy i 10 metrů pod zemí. Stačí jim jen pár pilin
Jak metoda zvaná phytoscreening přesně funguje? Do laboratoří na Technické univerzitě v Liberci se to vydal zjistit redaktor Ondřej Vaňura.
-
Výzkumné centrum Technické univerzity slaví 10 let od otevření své budovy, na kontě má na 70 patentů
Centrum začínalo v roce 2010 jako malý projekt. O dva roky později získal Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace novou budovu L.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.