Mlha, sychravo, brzké stmívání. Přidejte tmavé kalhoty a bundu s kapucí. „Neviditelný chodec“ je na světě

18. říjen 2019

Podzim je obdobím, kdy se snižuje viditelnost. Pro chodce, ale i cyklisty, je tak nejdůležitější být na silnici vidět.

Za posledních 10 let zemřelo za tmy 6 chodců z 10. Nejhorším obdobím je to mezi říjnem a únorem, kdy se pozdě rozednívá a brzo stmívá, k tomu bývají i mlhy a prší nebo sněží. Podle řady výzkumů si většina chodců ani neuvědomuje, že za tmy nejsou vidět a ani to, že tím porušují zákon a hrozí jim pokuta.

Užití reflexních prvků v silničním provozu umožňuje řidičům vidět chodce nebo cyklistu na vzdálenost 200 metrů. Bez reflexního označení je to 10x méně. 

Minimální plocha reflexního prvku je velikost reflexního pásku. Je potřeba dát ho na zápěstí pravé ruky a na pravý kotník. Nejlepší barva je signální žlutozelená. Dále oranžová, čistě žlutá nebo červená. Musí být ale jasné a svítivé, ne tmavé.
říká Roman Budský

I proto si do Dopoledne pod Ještědem Iveta Kalátová pozvala dopravního experta Romana Budského z platformy VIZE 0, kterého se ptala mimo jiné na to, jak se správně na silnici zviditelnit. Hostem pořadu byl také mluvčí liberecké záchranné služby Michael Georgiev, který má sám se zvýšením počtu nehod aut s chodci v podzimních a zimních měsících zkušenosti.

autor: Iveta Kalátová | zdroje: mvcr.cz , Platforma VIZE0
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka