Ve skutečnosti převážně černobílý: Červený dům v České Lípě

Českolipané kolem něj často prochází a možná si ani neuvědomí, že je to jediná památka svého druhu v Libereckém kraji a možná v severních Čechách vůbec.

Mluví se o něm jako o loveckém zámečku, ale s loveckým zámečkem měl pramálo společného. Pravděpodobně za takové označení může pás s loveckými motivy na stěně, který ale není původní. A výzdoba na omítce skrývá jednoho z největších evropských básníků. Kde se vzalo pojmenování českolipského Červeného domu, který je ve skutečnosti spíše černobílý?

Příběhem zdí Červeného domu provedl redaktora Tomáše Mařase Historik Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě Jaroslav Panáček.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.