Šatlava v České Lípě: Vězení pro zločince i byt pro žalářníka

Českolipské Muzeum Šatlava se tak nejmenuje náhodou. Několik století sloužil dům skutečně k zadržení pobudů, zlodějů, nebo výtržníků. A podle všeho tam nekončila jen chudina, ale také měšťané a možná i šlechta.

V nejstarší části Muzea Šatlava v České Lípě jsou dodnes ve stropní klenbě vidět rytiny zadržených, kteří si „lidovou" tvorbou krátili čas. Návštěvník tu může vidět rytinu jelena, stejně jako typické kosočtverce.

Redaktora Tomáše Mařase historickými zdmi šatlavy provedl vedoucí úseku archeologie českolipského vlastivědného muzea Stanislav Martyčák.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.