Liberecký Zlatý kříž: Severočeské muzeum

Redaktor Tomáš Mařas s ředitelem Severočeského muzea Jiřím Křížkem jako průvodci historickou budovou muzea. Ta je spolu s bývalými lázněmi a bývalým sídlem Obchodní a živnostenské komory, dnešní poliklinikou, jedním z architektonicky nejvýznamnějších míst v Liberci. Tvoří takzvaný Zlatý kříž.

Liberecké Severočeské muzeum nabízí nespočet zajímavých exponátů, ale také neméně zajímavou historii. Budova byla už při svém vzniku zamýšlena jako muzeum a postavená byla za neuvěřitelných 19 měsíců. Stojí na místě, kde kdysi bývala první veřejná botanická zahrada v Českých zemích.

To není jediná zajímavost, která se váže k budově. Rozpočet stavby překročili investoři trojnásobně a spolek, který stál za vznikem muzea, uvedl novou instituci do ohromných dluhů.

K oddlužení došlo na konci roku 1938 osobně Adolfem Hitlerem. To je ta temnější stránka budovy. K těm zalitým sluncem patří třeba drobná výzdoba na budově, která je vidět až při bližším pohledu.

Drobné finesy a dokonalost provedení výzdoby dokládá um tehdejších řemeslníků. V podobě chrličů se pak nechali zpodobnit třeba majitel stavební firmy, hlavní polír i sochař, který byl zodpovědný za sochařskou výzdobou budovy.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.