Vášeň z Podještědí. Liberecké divadlo uvádí Vesnický román Karoliny Světlé

13. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sylva - světová premiéra Vesnického románu na scéně profesionálního divadla

Romantický příběh z Podještědí o hrdé Sylvě a její nenaplněné lásce k Antošovi a především o silných ženách z hor – to je Vesnický román Karoliny Světlé. Nově pod názvem Sylva se vůbec poprvé dostává na divadelní jeviště.

„Vesnický román Karoliny Světlé se na jeviště profesionálního divadla dostává vůbec poprvé a myslím si, že si to zaslouží. Je to velice silný romantický příběh o lásce, o vášni a o svobodě,“ uvedla k inscenaci dramaturgyně liberecké činohry Lenka Chválová.

Vesnický román nv Malém divadle v Liberci

Podle ní je podstatné i to, že se Vesnický román odehrává ve Světlé v Podještědí, těsně u Liberce. „Toho si tady v divadle velice považujeme. Rádi uvádíme příběhy, které lidé tady mohou v okolní krajině ohmatat a pocítit,“ doplnila Chválová.

Romantický příběh z Podještědí. Adaptace Vesnického románu Karolíny Světlé na malé scéně libereckého divadla

Inscenaci v dramatizaci Tomáše Syrovátky nastudoval umělecký šéf pražského Švandova divadla Martin Františák, který v Liberci hostuje poprvé. V roce 2018 už od Karoliny Světlé inscenoval Kříž u potoka.

Vesnický román je na jevišti profesionálního divadla uváděn vůbec poprvé

„Nemohl jsem odolat další Karolině Světlé, zvlášť na místě činu. Považuji to za boj čestný, pokoušet se o inscenování postav a příběhů Karoliny Světlé. Myslím si, že stejně rovně a odvážně se s tímhle příběhem popral i zdejší soubor,“ komentoval režisér inscenace Martin Františák.

Jako Sylva se představí Barbora Bezáková. Statkáře Antoše hraje Jan Jedlinský a jeho manželku Jana Hejret Vojtková. Podle ní není žádná z postav černobílá. Příběh z roku 1867 se při zkoušení dotkl i hereček.

Adaptace Vesnického románu Karolíny Světlé na malé scéně Šaldova divadla v Liberci

„Je to hodně ženský příběh. My ženy k tomu inklinujeme, že nás to strhne, protože to se skoro nedá ustát, ta síla. Protože ta láska a ta nenávist, která jde ruku v ruce, to se děje přece v životě poříád. Vždyť o tom je svět,“ dodává Jana Hejret Vojtková. Druhou premiéru inscenace Sylva uvádí malá scéna libereckého divadla v neděli večer.

Spustit audio

Související