V Jizerkách opatrně, lesníci tam těží smrky napadené kůrovcem. Na feromonové lapáky raději nesahejte
Turisté v Jizerských horách musí v těchto dnech počítat s tím, že se tam potkají s dělníky, kteří kácejí a následně odklízejí kmeny stromů. Jde o smrky napadené kůrovcem, které je potřeba co nejrychleji zlikvidovat. V lesích jsou kromě dřeva také nástrahy na škůdce.
Čtěte také
Pokácené dřevo je u cest na mnoha místech od Bedřichova přes Novou Louku až po Jizerku. Skácené a chemicky ošetřené kmeny slouží i jako nástražná past na kůrovce; kmeny jsou překryté insekticidními sítěmi napuštěnými jedem. Pěší turisté i cyklisté by měli být proto na svých výletech obzvlášť ostražití.
Více se dřevo těží spíše v nižších partiích hor, kde kůrovec řádí nejčastěji. V rámci Libereckého kraje je to nejvíce na Frýdlantsku, tedy v podhůří Jizerských hor a na jeho severním úbočí. Pokácené stromy jsou svezené vždy na okraje lesních cest, nejčastěji těch asfaltových, odkud je pak odvážejí traktory a nákladní auta, na kmeny stromů poskládané do takzvaných pyramid je ale možné narazit i na perkových stezkách uprostřed lesů; ať už v okolí Bedřichova, přehrady na Černé Nise nebo kolem Nové Louky a Hřebínku, a také kolem Souše nebo Smědavy. Žádné turistické ani cyklistické trasy kvůli kácení uzavřené nejsou.
Lapačům a lapákům se raději vyhněte
Obranných mechanismů proti kůrovci je v celých Jizerských horách víc než 4 tisíce kusů. Nejčastěji to jsou plastové krabičky s feromony; tedy lapače. Ty jsou malé a nikde nepřekážejí. Je ale možné narazit také na lapáky; tedy odumřelé skácené stromy, které jsou napuštěné jedem, aby nalákaly škůdce, který na nich pak hyne. Na tyto stromy se nesmí sahat. A lidé se nesmějí dotýkat ani insekticidních sítí, to jsou také chemikálií napuštěné materiály, přehozené přes pyramidy skácených stromů v lesích u cest. Jsou u nich vždy cedule, které známe z obalů od chemikálií, a nechybí upozornění, že lidé se nemají k těmto ochranným mechanismům přibližovat.
Kůrovcová kalamita v Jizerských horách
V polovině léta je doba takzvaného druhého kůrovcového rojení, kdy vylétává škůdce druhé generace. První bylo na jaře, poté, co roztál všechen sníh, to bylo letos v Jizerských horách v dubnu, na některých místech v květnu. Pokud jde o zasažené lokality, jsou to spíše níže položená místa, ale kůrovec už se objevuje i ve vyšších partiích, například pod Smědavou. Nicméně nejde o plošný výskyt, jedná se spíše o jednotlivé stromy, i kácení je tedy nahodilé, a ne plošné; v jednom úseku se kácejí vždy jen ty stromy, které jsou nemocné, zbylé se nechávají. Taková těžba je logisticky náročnější a trvá déle.
Související
-
Park u liberecké zoo napadl kalamitní škůdce. Pomůže vykácení 10 stromů? Mluvili jsme s odborníkem
V parku u liberecké zoo se v těchto dnech rozléhá zvuk motorové pily. Arboristé tam musejí pokácet 10 vzrostlých buků. Byla se tam podívat naše redaktorka.
-
Ztratit se v lese můžete kvůli vandalům i kvůli kůrovci
Značkařům z Klubu českých turistů začala nová sezona. Kontrolují stávající značení, malují nové, zaučují pomocníky a dohlížejí na to, aby nikdo na výletě nebloudil.
-
Nové stromky v Jizerkách: Zatím jsou vysoké jen pár centimetrů, jednou z nich ale bude hustý les
Lesníci v Jizerských horách začali s výsadbou stromků, jehličnanů i listnáčů. V příštích týdnech jich plánují zasadit na čtvrt milionu.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rekordní odměny. Ředitel pražského magistrátu Kubelka své asistentce přilepšil o 857 tisíc korun
-
‚Jsme odkladiště dětí, se kterými si nikdo neví rady.‘ Česko čelí krizi ústavní výchovy dětí
-
Evropa nahlíží do armádních skladů a přemýšlí, jak se ubrání bez Spojených států
-
Podmíněný trest není nastavený dobře, tvrdí právník. Změnit to prý můžou jen soudci a zákon