Ztratit se v lese můžete kvůli vandalům i kvůli kůrovci

8. červen 2020

Značkařům z Klubu českých turistů začala nová sezona. Kontrolují stávající značení, malují nové, zaučují pomocníky a dohlížejí na to, aby nikdo na výletě nebloudil. 

Když se kácí les, létají třísky. A také turistické značky. S trochou nadsázky je možné právě takto popsat aktuální situaci. Značkařům z Klubu českých turistů začíná nová sezona. Značky malují nejen tam, kde jsou potřeba nové, ale také na místech, kde ty původní chybějí. Ať už kvůli vandalům, nebo právě kvůli hojné těžbě v době kůrovcové kalamity.

Kůrovec dělá v Jizerkách „paseku"

Revírník Martin Procházka má svůj rajon v Rudolfově a v okolí Nové Louky v Jizerských horách. Není tu kalamitní stav, ale i tady kůrovec řádí. A občas tak padne strom s barevným značením. Někde můžete potkat kmen skácený až výš nad zemí, například kousek pod přehradou na Černé Nise; tam se lesníci snažili zachovat tamní zelenou značku.

Lesníci se při kácení stromů snaží turistické značky zachovat

Značky ovšem mizí z mnoha dalších důvodů, jak popsal liberecký vedoucí značkařů Klubu českých turistů, Jaromír Růžička. „Barvy blednou, stromy se kácí, zub času hlodá,“ říká. A svůj podíl na tom mají i vandalové. Třeba v Oldřichově v Hájích nám někdo kilometr trasy značené žlutou značkou přemaloval na modrou,“ přidává jeden z příkladů Jaromír Růžička.

Značkaři Klubu českých turistů se snaží, abychom v lese nezabloudili

V Libereckém kraji je 2 500 kilometrů značených cest. Pokud cestou po kterékoliv z nich narazí výletníci na problém, mohou se na tým značkařů obrátit přes internet. O značky se v regionu stará 150 značkařů a nadšenců do pěší turistiky.

autor: sas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.