Ztratit se v lese můžete kvůli vandalům i kvůli kůrovci

8. červen 2020

Značkařům z Klubu českých turistů začala nová sezona. Kontrolují stávající značení, malují nové, zaučují pomocníky a dohlížejí na to, aby nikdo na výletě nebloudil. 

Když se kácí les, létají třísky. A také turistické značky. S trochou nadsázky je možné právě takto popsat aktuální situaci. Značkařům z Klubu českých turistů začíná nová sezona. Značky malují nejen tam, kde jsou potřeba nové, ale také na místech, kde ty původní chybějí. Ať už kvůli vandalům, nebo právě kvůli hojné těžbě v době kůrovcové kalamity.

Kůrovec dělá v Jizerkách „paseku"

Revírník Martin Procházka má svůj rajon v Rudolfově a v okolí Nové Louky v Jizerských horách. Není tu kalamitní stav, ale i tady kůrovec řádí. A občas tak padne strom s barevným značením. Někde můžete potkat kmen skácený až výš nad zemí, například kousek pod přehradou na Černé Nise; tam se lesníci snažili zachovat tamní zelenou značku.

Značky ovšem mizí z mnoha dalších důvodů, jak popsal liberecký vedoucí značkařů Klubu českých turistů, Jaromír Růžička. „Barvy blednou, stromy se kácí, zub času hlodá,“ říká. A svůj podíl na tom mají i vandalové. Třeba v Oldřichově v Hájích nám někdo kilometr trasy značené žlutou značkou přemaloval na modrou,“ přidává jeden z příkladů Jaromír Růžička.

Značkaři Klubu českých turistů se snaží, abychom v lese nezabloudili

V Libereckém kraji je 2 500 kilometrů značených cest. Pokud cestou po kterékoliv z nich narazí výletníci na problém, mohou se na tým značkařů obrátit přes internet. O značky se v regionu stará 150 značkařů a nadšenců do pěší turistiky.

autor: sas
Spustit audio

Související