Studenti liberecké Univerzity 3. věku pátrají jako detektivové po tajemstvích svých rodů

Se studenty natáčela redaktorka Ivana Bernáthová
Jsou většinou v důchodu, mají víc volného času a rozhodli se studovat na Univerzitě třetího věku v Liberci. Desítky z nich si v červnu přebírají zápočet. Redaktorka Ivana Bernáthová se vydala za studenty genealogie, kteří pátrají po tajemství svých rodů.
Možná si vzpomenete na televizní seriál Tajemství rodu, ve kterém známé osobnosti hledaly své předky a seznamovaly se s jejich životními příběhy. Tento seriál odstartoval v Česku velký zájem o genealogii, historickou vědu, která se rodokmeny zabývá.
Na Univerzitě třetího věku v Liberci ji studují v každém semestru desítky zájemců. Velmi často jsou to lidé v důchodovém věku, kteří pátrají jako detektivové po tajemstvích svých rodů. Ivana Bernáthová se s nimi vydala do Státního okresního archivu v Liberci na poslední přednášku před udělením zápočtu. Poslechněte si reportáž.
Související
-
Poznat příběhy svých předků
Rodový strom může ukrývat dramatické události a rodinná tajemství. A chce je znát čím dál víc lidí.
-
Přemyslovci i chytré telefony. Nejen to můžou senioři studovat na Univerzitě třetího věku v Liberci
Hana Potůčková a Jitka Pacltová, studentka a ředitelka Univerzity třetího věku na Technické univerzitě v Liberci. Obě dnes byly hosty ve studiu Českého rozhlasu Liberec.
-
650 studujících, téměř 50 oborů: V Liberci odstartoval 23. ročník Univerzity 3. věku. A bude další
Takzvané univerzity třetího věku se těší stále větší oblibě. Starší lidé se mohou vzdělávat v oborech, na které třeba neměli čas, ale nepřestali se o ně zajímat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.