Studenti liberecké Univerzity 3. věku pátrají jako detektivové po tajemstvích svých rodů

10. červen 2022

Jsou většinou v důchodu, mají víc volného času a rozhodli se studovat na Univerzitě třetího věku v Liberci. Desítky z nich si v červnu přebírají zápočet. Redaktorka Ivana Bernáthová se vydala za studenty genealogie, kteří pátrají po tajemství svých rodů.

Možná si vzpomenete na televizní seriál Tajemství rodu, ve kterém známé osobnosti hledaly své předky a seznamovaly se s jejich životními příběhy. Tento seriál odstartoval v Česku velký zájem o genealogii, historickou vědu, která se rodokmeny zabývá.

Na Univerzitě třetího věku v Liberci ji studují v každém semestru desítky zájemců. Velmi často jsou to lidé v důchodovém věku, kteří pátrají jako detektivové po tajemstvích svých rodů. Ivana Bernáthová se s nimi vydala do Státního okresního archivu v Liberci na poslední přednášku před udělením zápočtu. Poslechněte si reportáž.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová