Stovky druhů fuchsií, růží i muškátů můžete obdivovat v zahradě manželů Suchardových v Újezdci u Syřenova
Už asi čtvrt století pěstují a šlechtí manželé Suchardovi květiny, zejména pak fuchsie. Vždy jednou za rok otevírají své květinové království v Újezdci u Syřenova na Semilsku veřejnosti. Obdivovat, nakoupit, nebo se zeptat na radu se letos lidé můžou až do neděle 19. července.
Květinovou zahradu Jany Suchardové tvoří stovky druhů fuchsií, ale i růže nebo muškáty. Všechny květy snad nejde ani spočítat. „Ani nevím, kolik jich tu mám celkem. Ale fuchsií tady je kolem šesti set kultivarů," komentovala pěstitelka.
Nejstarší výpěstky v zahradě jsou poměrně vysoké. „Jsou to už kolem dvaceti let staré stromky. Protože, když jsem si ty rostlinky nakoupila, neznala jsem to a bála jsem se je seříznout, vyrostly všechny do výšky," popsala Jana Suchardová. Dnes všechny květiny zastřihává obyčejnými zahradnickými nůžkami, a když je sucho, kropí je hadicí. Zalít celou zahradu jí prý trvá asi tři hodiny.
Mnoho návštěvníků jezdí k paní Suchardové pro rady, jak správně pěstovat. Jiní se jen přijedou opájet tou kvetoucí krásou. „Zrovna jsem si tipovala, kolik vlastně druhů fuchsií tady může být. To bude snad stovka. Je to neuvěřitelné, obdivujeme to. Klobouk dolů před pěstiteli," neskrývala svůj obdiv jedna z návštěvnic.
A má zahradnice z Újezdce nějakou nejoblíbenější fuchsii? „Mám. Už mám poslední rostlinu, měla jsem dvě. Sháněla jsem ji léta. Mám ji už od svých začátků. Je krásná a neobvyklá, jmenuje Abigail. Ona totiž vypadá jako orchidej. Taková něžná," ukázala redaktorce svou favoritku Jana Suchardová, které s péčí o zahradu pomáhá i její manžel Pavel. Své zkušenosti s pěstováním fuchsií už paní Suchardová začíná také předávat své dceři, aby tak v této ušlechtilé zálibě mohla pokračovat.
Související
-
Kde najdete nejmenší leknín na světě? Nápověda: Nejstarší botanická zahrada u nás…
Kvítek velký jako sedmikráska a jen zhruba pěticentimetrové lístky – to je nejmenší leknín na světě. V přírodě už ho lidé vyhubili.
-
Co tady neporoste, to v kyticích nebude, říká jablonecká květinářka. Váže jen z místního kvítí
Květiny nemusí být jen z dovozu. Kytice může vypadat i jako z louky od babičky, plná chrp, kopretin, nebo orlíčků.
-
Sklízím každé ráno a každý večer, říká majitelka květinové farmy
Kytice z tradičních druhů květin, jaké znají a mnohdy ještě pěstují naše babičky, dokáže udělat větší radost než ty, které k nám plné pesticidů putují přes půl světa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.