Kde najdete nejmenší leknín na světě? Nápověda: Nejstarší botanická zahrada u nás…

8. červenec 2020

Kvítek velký jako sedmikráska a jen zhruba pěticentimetrové lístky – to je nejmenší leknín na světě. V přírodě už ho lidé vyhubili. Vy ho ale právě teď můžete vidět v plném květu.

Pokud jste hádali, že nejmenší leknín světa najdete v Liberci, hádali jste správně. Rostlinka, která ani nemá české jméno, vykvetla v liberecké botanické zahradě v sousedství největšího leknínu světa - viktorie královské. Vzácný nejmenší leknín objevil německý botanik Eberhard Fischer v roce 1987 v Africe. V přírodě už ho ale nenajdete; lokalita, kde se vyskytoval je zničená. A tak se za ním naše redaktorka vydala do skleněného pavilonu s velkou vyhřívanou vodní nádrží.

autor: Lucie Fürstová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.