Soběstačné město ve městě na kopci: Liebiegovo městečko v Liberci
Liebiegové se na podobě Liberce podepsali do té míry, že pro město znamenali totéž, co Baťa pro Zlín.
Liebiegové stojí nejen za výstavbou některých ikonických staveb v Liberci, ale i za rozsáhlým komplexem, tzv. Liebiegovým městečkem. Je to příklad tovární výstavby na principu zahradních měst. Unikátní je hlavně tím, že bylo citlivě vestavěné do místa plného kopců, svahů a malých údolí a respektovalo terén.
Domy kromě bydlení zajišťovaly i občanskou vybavenost; obchody, hostinec, ubytovnu, jesle, školu i hasičskou zbrojnici. A zatímco Baťa stavěl „své" zlínské městečko v období první republiky, Liebiegové myšlenku tovární výstavby na principu zahradních měst realizovali už za mocnářství.
Redaktora Tomáše Mařase Liebiegovým městečkem v Liberci provedla Petra Šternová z Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště Liberec.
Související
-
Liebiegovo město: Vzniklo jako „zaměstnanecká kolonie“
Jedna z nejkrásnějších libereckých čtvrtí si z velké části ponechala charakter zahradního města. Vyrůstala postupně dle návrhu norimberského architekta Jakoba Schmeissnera.
-
Textilana: Místo pro budoucí nové Liebiegovo náměstí a první liberecký biomost
Devítihektarové rumiště po slavné Textilaně v dolním centru Liberce zná každý. Z řady hal v celém areálu textilní továrny zůstala pouze jediná, soukárna Blaupunkt.
-
Léta se nic nedělo, teď se tam začíná pracovat. Obří jáma na libereckém Perštýně ožívá
Ve vyhloubené jámě v centru Liberce na Perštýně jsou teď k vidění bagry a nákladní vozy. Na místě, kde má vzniknout moderní čtvrť, se po letech čekání začíná pracovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.