Skuhrov, Tample, Pipice. Putování po stopách místopisných jmen obcí a vísek Libereckého kraje

Za Babincem do Pipic

Obec Pipice je součástí obce Záhoří a leží nedaleko známého naleziště achátů -  Kozákova. A redaktorka Ivana Bernáthová vás chvilku nechá hádat, jak vlastně jméno obce vzniklo.

„Buďto tam mají pipi farmu. Anebo Pipice jepice a taky velký rybník,“ zapeklitě a v nadsázce přemýšlí paní Vladimíra z Liberce. K ní se s úsměvem přidává paní Vlasta: „Mě napadne Pipice čepice jako slovní asociace nebo Pipi Punčochatá.“

Ani v samotných Pipicích naše redaktorka při zjišťování původu jména vesničky nepochodila. Chalupářka Evička tam jezdí 35 let, ale tápe: „ Slepice, ty tady jsou, to tedy ano, že jako Pipice. Nevím, to byste se musela zeptat, co tu žijí nastálo.“ Mohly by to sice být ještě husy s housata, které se teď v Pipicích pasou u potoka.

Odpověď na otázku může dát obecní úřad, který sídlí ve Smrčí. Starostka Miloslava Koucká krčí rameny. „Četla jsem, že Pipice dostaly jméno od nějaké pípy, ale jestli to tak je, nevím. Od pivní pípy to může být, jak se píše v jedné bakalářské práci. Název je totiž odvozen z osobního jména Pípa, které se vyvinulo ze staročeské ho slova „pipa“ čili trubka,“ přemítá.

Pipická náves s lípou

A když Pipice, tak k tomu ještě přidáme Babinec, spolek dam do věku 100 i víc, které se ve vesnici scházejí. Dámy zkoušejí různá řemesla, třeba draní peří. Kronikářka Milena Vránová se to naučila v dětství: „Draly jsme ho v kuchyni, to nadrané peří se dávalo pod hrnec, sedělo třeba pět, šest ženských a povídaly si. Třeba o tom, jak tvrdý život v Pipicích lidé dříve měli. Museli dřít na polích, protože nebyla žádná technika, prali prádlo ve škopku, ohřívali vodu v hrncích, jak to máme teď jednoduché!“ A rodina paní Mileny stále v peřinách s vlastnoručně nadraným peřím spí.

Málokterý obecní úřad se může pochlubit galerií. Miloslava Koucká ukazuje nádherné sochy a malby Miroslava Hrachy. „Jeho dcera bydlí v Pipicích. On se nastěhoval do Železného Brodu a neměl prostory na vystavování svých uměleckých děl, tak jsme mu půjčili velkou místnost hned vedle mé kanceláře.“ Paní kronikářka ukazuje také zajímavou historickou kroniku. Píše se v ní například o místním učiteli Vošvrdovi, který napsal slabikář, jsou v něm i místní pohádky a různé poudačky, třeba o vysloužilém vojákovi, kterému se nechtělo pracovat.

Pokud se chcete dozvědět o Pipicích víc, vydejte se do této půvabné vesnice s nádherným výhledem na Kozákov, Jizerské hory a Krkonoše osobně. 

Spustit audio

Související