Samoobslužný prodej: Zákazník si vybere, spočítá si cenu a zaplatí. Jak „sázka na důvěru“ funguje?
Regionální farmáři a další producenti potravin se musí snažit nejen udržet vysokou kvalitu svých výrobků, ale také dokázat zákazníkům své zboží nabídnout. Jednou z možností je samoobslužný prodej.
Že je důležité nejen vyrobit, ale i prodat, o tom vědí své malí farmáři. Režie vlastní prodejny je pro ně drahá, proto zkouší samoobslužný prodej. Princip je stejný, jako například u automatů na mléko. Přesvědčil se o tom redaktor Jaroslav Hoření na dvou farmách.
„U nás na prodejně je otevřeno nonstop. Když probíhá výroba, někdo vždy přijde a obslouží vás. A když výroba skončí, funguje to tu jako samoobslužný prodej. Veškerý náš sortiment je v ledničkách, je oceněný a zákazník si vybere věci, spočítá si cenu, a buď zaplatí přes platební terminál, nebo hodí hotovost do kasičky,“ popsal samoobslužný prodej Ladislav Stehlík z ekofarmy ve Zlaté Olešnici.
Podle něj se zatím nesetkali s tím, že by jim takzvaně „neseděla“ inventura. „Důvěra se vyplatí, lidé si na to zvykli a funguje to,“ řekl.
Podobnou zkušenost mají i na farmě u Sabáčků v Nové Vsi na Českolipsku. „Dovolili jsme si dát všem lidem, kteří sem chodí, tu volnost, že si 24 hodin denně můžou z naší ledničky vybrat naše výrobky, která je samoobslužná,“ potvrdil Michal Sabáček. „My jako farmáři tak máme čas pracovat a vyrábět,“ dodal.
Poslechněte si celou reportáž.
Související
-
Výrobky roku Libereckého kraje 2022: Kde se rodí a jak chutnají
31 výrobců do 19. ročníku soutěže Výrobek roku Libereckého kraje přihlásilo 116 dobrot v 9 kategoriích. Redaktor Jaroslav Hoření všechny oceněné navštívil.
-
Přes den parťáci, v noci hlídači, přiblížila farmářka z Podještědí výhody slovenských čuvačů
Jedním z tradičních pasteveckých psích plemen, která se u nás chovají, je slovenský čuvač. Dva takové psy mají i Kašeovi farmařící v Janovicích v Podještědí.
-
Malé obce mohou žádat o dotaci až 130 tisíc korun na udržení prodejen potravin
O státní dotaci na provoz mohou žádat venkovské obchůdky v obcích, nebo obecních částech, do tisíce obyvatel. Pro mnohé z nich je to jediná možnost, jak se udržet.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka