Neandrtálci zřejmě před 120 tisíci lety žili v dnešním Vesecku. Archeologové prozkoumají nové nálezy
Stavba nového výjezdového centra pro záchranku a hasiče v Turnově - Vesecku odhalila pozůstatky osady z doby kamenné. Pravděpodobně v ní před zhruba 120 tisíci lety žili neandrtálci. Archeologové z Muzea Českého ráje tam našli unikátní předměty.
Pozůstatky lovecké a sběračské osady z doby kamenné objevili archeologové v Turnově při stavbě nového výjezdového centra pro záchranné složky. Vrstva zeminy odkryla například škrabadlo na zpracování kůže, které mohl používat člověk neandrtálský. Staré může být i 120 tisíc let.
Archeologové na místě odebrali několik vzorků, na kterých budou odborníci v laboratořích zkoumat jejich stáří. „Je to laboratorní metoda, kdy se zjišťuje, kdy na vzorek naposledy svítilo denní světlo. Odebírali jsme to tak, že jsme si sehnali železnou trubku, zabouchali jsme to do toho řezu palicí, uzavřeli a vytáhli, aby na to nezasvítilo denní světlo. Kdyby zasvítilo, tak by se ten záznam smazal,“ vysvětluje Roman Sirovátko z Muzea Českého ráje v Turnově.
Že šlo o pravěkou osadu, dokládá naleziště několika míst, kde v minulosti člověk založil ohniště. Vzorky pošlou archeologové do specializované laboratoře do Ameriky nebo do Polska, podrobnosti o předmětech budou archeologové znát zhruba na konci roku 2025.
Na místě nálezu natáčela redaktorka Johana Tománková, poslechněte si reportáž.
Související
-
Největší kšeft českého pravěku, popisuje nástroje doby kamenné z Turnovska archeolog Jan Prostředník
S čím se obchodovalo v pravěku, do jaké doby sahá osídlení regionu, co je Archeologické léto a jaké jsou novinky v turnovském muzeu, odhaluje archeolog Jan Prostředník.
-
Kde se kopne, tam se něco najde, aneb na Turnovsku mají archeologové stále napilno
Nechte se pozvat za nejnovějšími nálezy ze starší doby železné a dokonce i z mladší doby bronzové, o které se s naším redaktorem podělil archeolog Jan Prostředník.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.