S otcem Bartolomějem o původu Velikonoc, významu svátečních dní i o dětství na moravském Slovácku
Hostem svátečního Dopoledne pod Ještědem byl františkánský mnich otec Bartoloměj, Pavel Černý.
Modré pondělí, Šedivé úterý, Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek… S otcem Bartolomějem si připomeneme význam jednotlivých dnů, a zvyky, které jsou s nimi spojené. Zavzpomíná i na svá mladá léta, ve kterých proháněl děvčata s pomlázkou a chodil na koledu.
Související
-
Velikonoční tradice den po dni. Vyzkoušíte některé z nich?
Začal Pašijový nebo také svatý týden a tak si budeme připomínat pohanské i křesťanské velikonoční tradice. Připravili ho Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření.
-
Kdy upéct beránka? Připomeňte si velikonoční zvyky
Připomeňte si pašijový týden den po dni a zvyky s nimi spojené. Všechno začíná Modrým pondělím. Nebo Žlutým?
-
Místo zvonů a zvonků v kostelích zabírají o Velikonocích řehtačky a klapačky
Dřevěné nástroje ale nejsou jen hračkami, jak to zná většina z nás. Poslouží i v kostelích, jejichž návštěva bývala s Velikonoci spjata.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.