S lékárníkem: Jak správně kombinovat léky, doplňky stravy a bylinky

Léčivé bylinky i potravinové doplňky se staly součástí životosprávy. Při nachlazení někdo rád sáhne po bylinkovém čaji a vitamínech, které mají pomoct obnovit imunitu. Proč by měli být při jejich užívání lidé opatrní?

Čtěte také

„Pokud si na podzim nasadíte vitamin C, nic nezkazíte. Naopak, benefity jsou všeobecně známy a nenapadá mě, kterému léku by to mělo v klasické dávce vadit, co se týče léků na tlak, cholesterol a podobně. U vitamínu D, na posílení v kombinaci s vitamínem C, tím lépe. Tam je potřeba jen ohlídat jednotky vitamínu D. Vyšší dávky jsou už v kategorii léčiv. A vitamín D užívejte určitě s jídlem, stejně jako vitamín E,“ popsal vedoucí lékárník Mgr.Vojtěch Grande.

Které vitamíny se v těle můžou ukládat a je možné se vitamíny předávkovat? Co je psyllium a na co se používá? Jak funguje homeostáza a jak si ji člověk může porušit? A na jaké alergické reakce je potřeba dát pozor? Poslechněte si záznam rozhovoru.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová