S lékárníkem: Jak správně kombinovat léky, doplňky stravy a bylinky

Léčivé bylinky i potravinové doplňky se staly součástí životosprávy. Při nachlazení někdo rád sáhne po bylinkovém čaji a vitamínech, které mají pomoct obnovit imunitu. Proč by měli být při jejich užívání lidé opatrní?

Čtěte také

„Pokud si na podzim nasadíte vitamin C, nic nezkazíte. Naopak, benefity jsou všeobecně známy a nenapadá mě, kterému léku by to mělo v klasické dávce vadit, co se týče léků na tlak, cholesterol a podobně. U vitamínu D, na posílení v kombinaci s vitamínem C, tím lépe. Tam je potřeba jen ohlídat jednotky vitamínu D. Vyšší dávky jsou už v kategorii léčiv. A vitamín D užívejte určitě s jídlem, stejně jako vitamín E,“ popsal vedoucí lékárník Mgr.Vojtěch Grande.

Které vitamíny se v těle můžou ukládat a je možné se vitamíny předávkovat? Co je psyllium a na co se používá? Jak funguje homeostáza a jak si ji člověk může porušit? A na jaké alergické reakce je potřeba dát pozor? Poslechněte si záznam rozhovoru.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.