S dopravním expertem: Nástrahy podzimních silnic a jak na ně
Mokrá vozovka, napadané listí, migrující zvěř, zhoršená viditelnost i námraza a první sníh. Nejen tyto zrádnosti podzimních silnic prověří naše řidičské schopnosti. Na co si dávat pozor a jak se zachovat v různých krizových situacích?
V pětidílném seriálu se redaktor Jaroslav Hoření a dopravní expert Platformy Vize 0 Roman Budský věnují záludnostem podzimních silnic. Mokrá silnice se na první pohled záludná být nezdá, může ale řidiče překvapit prodloužením brzdné dráhy i sníženou přilnavostí v zatáčkách nebo kalužích.
I když jsou denní teploty na podzim relativně vysoké, můžeme se v určitých místech a časech setkat s námrazou. A také s listím na vozovce. S těmito nástrahami můžou hodně pomoct vhodné pneumatiky. Velký význam má jejich dezén pneumatik, který třeba při jízdě na mokru musí za sekundu odvést až vanu vody.
S podzimním počasím přichází na silnice také snížená viditelnost. Den je kratší, objevují se mlhy a další povětrnostní vlivy, kdy velmi záleží na tom, zda dobře vidíme a jsme dobře viděni.
Celý seriál uzavírá povídání o nebezpečí, které představují srážky se zvěří a jak jim předcházet.
Související
-
Mlha, sychravo, brzké stmívání. Přidejte tmavé oblečení a "neviditelný chodec“ je na světě
Podzim je obdobím, kdy se snižuje viditelnost. Pro chodce, ale i cyklisty, je tak nejdůležitější být na silnici vidět.
-
Bagančata mění chodidlo v „koňské kopyto“, říká dopravní expert. V čem v zimě řídíte svoje auto vy?
Teplé zimní boty s vysokou podrážkou s hrubým vzorkem a péřová bunda jsou sice skvělé na pochůzky a procházky, ale vůbec se nehodí za volant. Mohou zvýšit riziko nehody.
-
Žádná vzdálenost není tak krátká, aby se nemohla stát nehoda, varuje dopravní expert
Vyrazit autem na hory na lyže, nebo autem dovézt domů či na chatu vánoční stromek, by mělo od řidičů vyžadovat víc pozornosti, než je běžné.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.