S dopravním expertem: Nástrahy podzimních silnic a jak na ně

Mokrá vozovka, napadané listí, migrující zvěř, zhoršená viditelnost i námraza a první sníh. Nejen tyto zrádnosti podzimních silnic prověří naše řidičské schopnosti. Na co si dávat pozor a jak se zachovat v různých krizových situacích?

V pětidílném seriálu se redaktor Jaroslav Hoření a dopravní expert Platformy Vize 0 Roman Budský věnují záludnostem podzimních silnic. Mokrá silnice se na první pohled záludná být nezdá, může ale řidiče překvapit prodloužením brzdné dráhy i sníženou přilnavostí v zatáčkách nebo kalužích.

I když jsou denní teploty na podzim relativně vysoké, můžeme se v určitých místech a časech setkat s námrazou. A také s listím na vozovce. S těmito nástrahami můžou hodně pomoct vhodné pneumatiky. Velký význam má jejich dezén pneumatik, který třeba při jízdě na mokru musí za sekundu odvést až vanu vody.

S podzimním počasím přichází na silnice také snížená viditelnost. Den je kratší, objevují se mlhy a další povětrnostní vlivy, kdy velmi záleží na tom, zda dobře vidíme a jsme dobře viděni.

Celý seriál uzavírá povídání o nebezpečí, které představují srážky se zvěří a jak jim předcházet.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?