Rod Markvarticů, kteří založili většinu měst kolem Českého ráje, mapuje nová kniha historika Jiřího Zoula Sajbta
Města Turnov či Mladá Boleslav, sídla jako Železný Brod nebo Rovensko pod Troskami a řadu hradů zámků nejen v našem regionu spojuje jeden šlechtický rod – Markvartici. A jmenuje se tak také právě vycházející kniha turnovského historika Jiřího Zoula Sajbta.
Prvních pět generací rodu Markvarticů, rodu, který do značné míry ovlivnil podobu nejen našeho regionu, zpracoval v nové knize Markvartici historik Muzea Českého ráje v Turnově Jiří Zoul Sajbt.
Markvartici patří mezi nejvýznamnější české šlechtické rody a lidi v Pojízeří, Středním a Horním mají velký význam. „Byla to naprosto nejdominantnější šlechta, respektive šlechtický rozrod, který tu zaplnil a následně vedl i kolonizaci z toho, řekněme, starého sídelního území do podhorských částí, které do druhé poloviny 13. století ještě osídlené vůbec nebyly,“ potvrzuje historik.
Markvartici byli zakladateli většiny tamních měst. „Minimálně Turnova rozhodně, následně Mladé Boleslavi… Mnichovo Hradiště sice nezaložili přímo oni, nicméně jimi byl založený klášter Hradiště. Dále to bylo Rovensko pod Troskami, které bylo pouze trhovou osadou v době, o které se bavíme. Stejně tak Železný brod, Semily,“ vypočítává Jiří Zoul Sajbt.
K dalším rodovým liniím Markvarticů patří například i Lemberkové nebo Valdštejnové. „Vartenberkové, Michalovicové, Rotštejnové a i tyto větve se následně dělily, například jenom Vartenberská větev se rozdělila hned v následujícím století, tedy ve století 14., na další čtyři samostatné větve, a tak dále,“ dodává s tím, že proto, že tento šlechtický rozrod byl bohatý, osídlili jeho členové velkou část krajiny a založili i velké množství hradů. Každá samostatná větev, každý samostatný dospělý činitel, chtěl totiž mít své vlastní sídlo.
A jak se Markvarticové ve 12. století dostali k panství a majetkům? Poslechněte si záznam rozhovoru.
Související
-
Vyšla kniha mapující 1. světovou válku v oblasti Žandova
Badatel Petr Fletcher vydal knihu, která mapuje okolí Žandova za 1. světové války. Publikace se mimo jiné snaží přiblížit téměř zapomenutou historii někdejších obyvatel.
-
Je zatím netlustší, a už pracujeme na 6. dílu. Roman Karpaš pokřtí další knihu o Jizerských horách
Křest knihy Jizerské hory - o historii a umění do roku 1914 bude v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Zavolali jsme Romanu Karpašovi a zeptali se na podrobnosti.
-
První auto v Textilaně a čerpací stojan v 8. březnu. Kořeny motorismu u nás byly zapuštěny v Liberci
Historii motorismu u nás mapuje publikace Auta & Architektura. S jejím autorem historikem Jaroslavem Zemanem se sešel redaktor Jaroslav Hoření.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka